single

Pomysły na oświetlenie małego balkonu

Lampy zewnętrzne

Obecnie w wielu mieszkaniach właściciele starają się wykorzystywać małe balkony od strony praktycznej. Dla nas to nowa dodatkowa przestrzeń. Na rynku znajdzie się meble na małe balkony, kwietniki, które pozwalają nam gospodarować każdy kąt czy tez ogrody pionowe, które na takie powierzchnie będą pasować. Co więc będzie z oświetleniem tych miejsc?

Niewielki balkon z oświetleniem

​Oczywiście najprościej jest zdecydować się na małe lampiony oraz latarenki, które mają dekoracyjny charakter. Są one ozdobne i mnogość dostępnych propozycji sprawi, że do każdego miejsca można je wybrać. Są to takie opcje, które może nie dają szczególnie dużo światła, ale można dzięki nim skutecznie budować atmosferę. Jeszcze innym wygodnym rozwiązaniem jest solarna lampa, tutaj również nie będzie problemu z dostarczeniem energii elektrycznej i to wielka wygoda. Światło będzie tam ze względu na działanie energii słonecznej.

Wystrój balkonuW czasie dnia lampa ma magazynować tą energię, a wieczorem będzie przy czujnikach zmierzchu ją uruchamiała. Lampy solarne mogą być skończone szpikulcem, który dość łatwo będzie się wbijać w ziemię. Nadają się one także do montowania na haku i dzięki temu jest szansa na tworzenie światła centralnego. Oprawy takie są proste w użyciu i nie trzeba mieć do nich kabli co będzie dla użytkowników komfortowe. Oczywiście nie można zapominać, że nadal najwięcej światła można uzyskiwać, jeśli zdecydujemy się na stosowanie standardowego oświetlenia elektrycznego.

Na mały balkon dobrze będzie wprowadzić kinkiet o niewielkich rozmiarach, który będzie się nad stolikiem znajdował. W taki sposób mamy dyskretne światło, które zbuduje nastrój, moc będzie również zadowalająca. Jeśli chcemy mieć więcej niż jeden kinkiet dobrze będzie dzielić włącznik odpowiednio, w ten sposób będzie szansa na to, by odpowiednio dbać o natężenie światła. należy pamiętać, że lampy powinny być dla nas oświetleniem funkcjonalnym. Jeśli chodzi o balkon trzeba się decydować na oświetlenie, które nie będzie przyciągać insektów i dlatego światło musi mieć żółtą barwę, która to oszukuje wzrok owadów, ponieważ jest tutaj charakterystyczna długość fal, które są dla nich widoczne. Można również wybrać oświetlenie nawierzchniowe, które znajdzie się w podłodze.

Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne

Gdy myślimy o oświetleniu zewnętrznym, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, że duże znaczenie ma w jego przypadku nie tylko estetyka i praktyczne walory. Nie mniej istotny wydaje się być również tak zwany aspekt ekonomiczny, zawsze mile widziane są więc przede wszystkim te rozwiązania, w przypadku których mamy pewność, że nie doprowadzą nas do katastrofy finansowej. Jeśli zależy nam na tanich źródłach światła musimy mieć świadomość tego, że najtańsze są zwykłe żarówki. Niestety, wcale nie oznacza to, że ich zakup jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem, trzeba mieć bowiem świadomość tego, że żarówki takie zużywają stosunkowo dużo energii. Już choćby dlatego, coraz częściej interesuje nas oświetlenie LED. Jest ono zdecydowanie droższe, nie można jednak nie docenić tego, że jest nie tylko energooszczędne, ale i w niewielkim tylko stopniu podatne na usterki.

Lampy zewnętrzne

Racjonalne gospodarowanie energią elektryczną należy do tych praktyk, które charakteryzuje szczególna opłacalność ze względu na domowy budżet. Już choćby z tego powodu warto zastanowić się nad tymi rozwiązaniami, które są wyposażone w czujniki ruchu włączające się wtedy, gdy pod bramę podjeżdża samochód albo do ogrodu wchodzi człowiek. Zazwyczaj można wtedy określać czas świecenia, który wynosi od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Osoby, które myślą o oszczędzaniu prądu powinny zainteresować się również tak zwanymi czujnikami zmierzchowymi, które uruchamiają lampy, gdy zapada zmrok, a następnie samoczynnie wyłączają je już po wschodzie słońca.

Dobrym rozwiązaniem są też lampy solarne, a więc takie, których funkcjonowanie jest możliwe ze względu na wykorzystanie zgromadzonej w ciągu dnia energii elektrycznej. Należy jednak liczyć się z tym, że lampy takie nie są w stanie zapewnić zbyt intensywnego światła, a tym samym należy traktować je przede wszystkim jako uzupełnienie tradycyjnego oświetlenia. Charakterystyczne są dla nich nie tylko wymyślne formy, ale również kształty, mogą więc pełnić także funkcję ozdobną.