Get Adobe Flash player

Długoterminowa prognoza pogody do stycznia 2013r.

Ocena użytkowników: / 410
SłabyŚwietny 

Publikujemy orientacyjną prognozę pogody naszego internauty - do stycznia 2013 roku – najbardziej, jak pisze, pewien jest dość skrajnej prognozy na listopad 2012 – stąd zamieszczamy ją na pierwszym miejscu.

 

 Listopad 2012 – bardzo zimny, lub ekstremalnie zimny. Będzie to miesiąc ze średnią temperaturą poniżej, lub znacznie poniżej zera stopni. Nie wykluczone, iż  przy pogodnym niebie nocami temperatura lokalnie i okresami może spadać poniżej minus 12 stopni! Bardzo zimno będzie już od pierwszych dni miesiąca. Możliwe także opady śniegu. Zima zaatakuje więc Polskę i Europę wyjątkowo wcześnie i z dużym impetem. Co dla wielu mieszkańców z pewnością będzie dużym zaskoczeniem. Listopad powinien być zimniejszy od normy w granicach od 3 do 7 stopni. To będzie najzimniejszy listopad od przynajmniej 1998 roku!

 

 Grudzień 2012 – początek grudnia odwilżowy, za to sporo wiatru, opady przeważnie deszczu – jeśli pojawią się przymrozki to raczej niewielkie i tylko nocami. Około 10.XII możliwy krótki atak zimy – potem jednak ponownie cieplej. I taka raczej umiarkowanie ciepła aura potrwa do około 20 grudnia. W trzeciej dekadzie miesiąca na szczęście powróci mroźna i śnieżna pogoda. Święta Bożego Narodzenia więc powinny być białe i mroźne. Prawdziwie zimowa aura ma szansę utrzymać się praktycznie co najmniej do pełni 28.XII, a być może aż do Sylwestra i Nowego Roku.

 

 Styczeń 2013 – zamieni się na „szatę” z listopadem 2012! W tym miesiącu zima znajdzie w dużym odwrocie. Temperatury raptownie wzrosną powyżej, lub znacznie powyżej zera stopni, a zamiast śniegu padać będzie przeważnie deszcz, przy częstych podmuchach huraganowego wiatru. Być może w niektórych dniach tego miesiąca temperatura na Pogórzu przy porywach halnego przekroczy nawet +10 stopni! Styczeń może być cieplejszy od normy w granicach od 1 do 3 stopni.

 

Przy tej korelacji faz Księżyca, prognozy na wyżej wymienione miesiące jestem bardzo pewien, choć już stycznia jestem niż mniej pewien aniżeli listopada!

 

 Kwiecień 2012 – niezbyt ciepła aura może utrzymać się od 28, 29 marca  mniej więcej do pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli do 5, 6 kwietnia. Zarówno zaraz po pełni, ( 6 kwietnia), jak i po nowiu 21 kwietnia powinno pojawić się kilka cieplejszych dni. Być może uda się tutaj postawić prognozę bardziej precyzyjną... zaryzykuję zatem. Ciepło i raczej sucho powinno być w dniach od  6, 7 do 11, 12 - oraz od 22 do 29 kwietnia.

Pozostałe dni między 12, a 22 kwietnia jawią się w mojej prognozie niezbyt korzystnie. Przeważnie powinno być mokro i wietrznie, przy małej amplitudzie dobowej temperatury. Noce raczej bez przymrozków – umiarkowanie ciepłe, ale w ciągu dnia niezbyt ciepło.

 

 Maj 2012 – początek maja chyba będzie mokry wietrzny i niezbyt ciepły. Od 6 do 12 maja możliwe uderzenie bardzo wysokich temperatur, prawie na granicy upałów. Potem chyba pojawi się kilka zimniejszych dni i nocy, związanych z tradycją zimnych ogrodników. Pod koniec maja najprawdopodobniej temperatury przekroczą 30 stopni.  (ale tutaj możliwy przekręt, jeśli nie pojawią się silne upały pod koniec maja, wówczas czerwiec od początku powinien być gorący)

 

Zarówno czerwiec jak i lipiec mogą być okresami wyjątkowo upalne, co powinno sprawić, iż obydwa miesiące zapiszą się jako cieplejsze, lub znacznie cieplejsze od normy.

 

Czerwiec 2012 – pierwsza dekada czerwca przyniesie istotne zmiany – powinna być raczej chłodna i wilgotna – (przy założeniu, iż pod koniec maja będzie upalnie). Wielkie lato powinno zawitać w drugiej dekadzie czerwca, być może zaraz po 10 czerwca, lub dopiero bliżej 20 czerwca, trzecia dekada coraz cieplejsza na granicy upałów. Jeden cykl sygnalizuje rekordowo upalny i burzowy cały czerwiec.

 

 Lipiec 2012 – rekordowo suche i upalne zapowiadają się pierwsze dekady lipca. Temperatury mogą przekraczać wartość 30, a nawet 35 stopni – podobne temperatury powinny panować w czerwcu. Od czasu do czasu mogą przechodzić gwałtowne burze – choć nie powinno być ich zbyt wiele. Trzecia dekada miesiąca powinna upłynąć w bardzie optymalnym i komfortowym dla umiarkowanych szerokości geograficznych lecie.

 

Sierpień 2012 –  uwaga - pierwsza dekada z dużym ochłodzeniem. W nizinnej Polsce temperatura może spaść zaledwie do kilkunastu stopni, przy silnym wietrze i obfitych opadach deszczu.  W Tatrach możliwy przejściowo opad śniegu. Co może być dużym zaskoczeniem.

Mniej więcej od 10 sierpnia poprawa aury i powrót wysokich temperatur. Przyjemna letnia pogoda powinna utrzymać się do około 25 sierpnia. Ostatnie dni miesiąca zimniejsze, ale tym razem ochłodzenie nie powinno być aż tak duże jak na początku sierpnia.   

 

Wrzesień 2012 – początek września wygląda w mojej prognozie identycznie jak początek sierpnia, nie wykluczone, że prognozowany przeze mnie scenariusz pogodowy zrealizuje tylko jeden z wyżej wymienionych miesięcy, drugi zaś będzie wyglądał całkiem odmiennie.    

 

Październik 2012 – raczej ciepły, jednak tuż przed nowiem Księżyca możliwe większe opady deszczu. Po 15 października więcej Słońca, jednak nocami możliwe już spadki temperatury do około zera i poniżej zera stopni.

Natomiast już po 25 października możliwe będą opady śniegu w Tatrach i deszczu ze śniegiem na nizinach.

 

Potem jak pisałem wyjątkowo zimny listopad, jednak grudzień i styczeń powinny być okresami cieplejsze, aniżeli listopad...

     

                                                                                                           Marcin Fiałek 23.II. i 23.III.2012r

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież