single

Rozsiewacz nawozów - informacje o maszynie

Współcześni rolnicy mają o wiele większe możliwości, niż dawniej. Przede wszystkim w wykonywaniu wielu ciężkich prac polowych wspomagają ich maszyny - większość zresztą przejęła już zupełnie ich rolę, a zadaniem rolnika jest już tylko czuwanie nad ich właściwą pracą lub kierowanie nimi. To właśnie dzięki temu możliwe jest uprawianie przez jedną osobę wielu hektarów ziemi - i to z powodzeniem, ciesząc się dobrymi zbiorami. Skoro nowoczesne technologie usprawniają różne gałęzie przemysłu, to nie mogłyby nie wpłynąć również na rolnictwo. W artykule przedstawiamy jedną z najczęściej używanych maszyn - rozsiewacz nawozów. Czym dokładnie jest ta maszyna, jak działa i czym się kierować przy jej wyborze? Jakie są ceny takich wielkich elementów? 

Rozsiewacz nawozów - pomoc dla rolnika

Rozsiewacz nawozów to maszyna rolnicza, której przeznaczenie bardzo łatwo odgadnąć - ściśle określa je bowiem sama nazwa urządzenia. Jej zadaniem jest równomierne rozsiewanie po danych uprawach nawozów sztucznych - tym samym wszystko jest idealnie nimi przykryte, a każda część upraw ma podobne szanse na wzrost. Warto dodać - choć jest to raczej oczywiste - że taka wielka maszyna potrafi pracować bardzo szybko, tym samym skracając czas wykonania zadania. Rolnik może go przeznaczyć na coś innego. Takie prace kiedyś wykonywano ręcznie, posługując się prostymi narzędziami czy wozami. W tej chwili wszystko zmierza do mechanizacji i automatyzacji - chociaż obecnie rozsiewaczem nawozów oczywiście musi ktoś jeszcze kierować, a one same przytwierdzane są do ciągnika.

rozsiewacz odśrodkowy

Rozsiewacz nawozów - dostępne modele

Chociaż mogłoby się wydawać, że maszyna ta występuje tylko w jednym, dostępnych modelu, jest ich o wiele więcej. Stale wszystko jest zresztą unowocześniane i firmy, które zajmują się produkcją podobnych urządzeń starają się jeszcze bardziej ułatwić życie współczesnych zainteresowanych. Jeśli ktoś prowadzi własną działalność rolniczą, zapewne jest w temacie, chociaż oczywiście rzadko stać go na wymianę modeli na coraz to nowsze. Ogólny podział jest jednak następujący:

  • rozsiewacz przyczepiany do pojazdu, posiadający własną oś z kołami, ciągnięty w czasie pracy przez ciągnik
  • rozsiewacz zawieszany, montowany bezpośrednio do ciągnika za pomocą trójpunktowego układu zawieszenia
  • rozsiewacz tarczowy
  • rozsiewacz wahadłowy
  • rozsiewacz pneumatyczny.

Dwa pierwsze rodzaje związane są ściśle ze sposobem montowania rozsiewaczy. Trzy kolejne dzielą zaś dostępne rozsiewacze ze względu na sposób umieszczania nawozu na ich powierzchni. Wszystkie te warianty znajdziemy w salonie z maszynami rolniczymi Arpis-Tyszowce.

Rozsiewacz nawozów - wybór najlepszego

Żeby wybrać coś idealnego dla siebie, należy dokładnie zapoznać się z ofertą - zastanowić się co jest najbardziej przydatne i będzie najwygodniejsze do zastosowania na konkretnym polu, w konkretnych warunkach. Wydaje się, że dość powszechnie wybieranym rodzajem rozsiewaczy są wersje pneumatyczne, które oferują najbardziej równomierny rozsiew nawozu. Jeśli zaś chodzi o cenę, może ona być różna. Nie trzeba jednak szczególnie się martwić, ponieważ na zakup tego rodzaju urządzeń można nawet otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej.