single

Wybór kleju ma znaczenie. Poznaj produkty, które powinieneś posiadać, jeśli żadna naprawa nie jest Ci straszna

W każdym domu i w warsztacie majsterkowicza swoje miejsce powinny mieć kleje. Dzięki nim można szybko, łatwo i co ważne samodzielnie dokonać wielu napraw, bez konieczności wydawania na specjalistów. Jednak, jak to zwykle bywa, nic nie jest takie łatwe jak się wydaje i na rynku można zakupić wiele rodzajów klejów, aż chce się powiedzieć, że mamy do czynienia z klejowym zawrotem głowy. Ale tak na poważnie to pamiętajcie, że dzięki znalezieniu produktów, których potrzebujecie, poradzicie sobie niemal z każdą domową naprawą, a więc musicie jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wiele pieniędzy zostanie w waszym portfelu?

Uniwersalny produkt nie istnieje

Reklamy lubią nas mamić, że są produkty idealne na wszystko. Ale jak wiecie ideałów nie ma, podobnie jak produktów, które można uznać za uniwersalne. Dlatego też zawsze należy wybierać produkty oryginalne, ale dedykowane do danych napraw. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku profesjonalnych klejów. I tutaj macie duże pole do popisu i wyboru. Pamiętajcie jednak, że wyboru kleju należy dokonywać pod kątem zastosowania, a nie ceny. Zatem klej dobieramy do rodzaju materiału, dzięki temu wiązanie będzie mocne. Zatem jakich rodzajów każdy z nas potrzebuje?

Klej anaerobowy to podstawa

W każdym domu i warsztacie mechanicznym czy warsztacie majsterkowicza powinien znaleźć się klej anaerobowy. Przede wszystkim można go stosować do uszczelniania rur, ale także łączenia metali. Co także ważne, bardzo dobrze też spaja, nie tylko metale, ale też gumę oraz wszelkie tworzywa sztuczne. Gdy wykonuje się specjalistyczne prace, taki klej sprawdzi się doskonale, gdyż może nawet zabezpieczyć mocowania. Jest też alternatywą dla uszczelek. Tutaj dochodzimy do meritum, a dokładnie tego, że klej anaerobowy jest doskonałą alternatywą dla napraw mechanicznych. Jednak, jak zapewne możecie się domyślić, ten rodzaj spoiwa występuje w różnej sile wiązania i tak możemy wyróżnić kleje o średniej sile wiązania, które są niezastąpione do domowych napraw. Z kolei te o mocnej sile wiązania dedykowane są dla profesjonalistów. Musimy jeszcze wspomnieć o aplikacji, która także jest banalnie prosta. Oczywiście przed sklejaniem elementów trzeba jest bardzo dobrze odtłuścić i wytrzeć, gdyż powinny być suche. Następnie należy nałożyć klej na jedną powierzchnię  i połączyć z drugą. Tak naprawdę wystarczy tylko kilka kropel, gdyż produkt jest bardzo ekonomiczny. Zawsze pamiętajcie jeszcze, aby zespalać ze sobą elementy, stosując ruch obrotowy bądź też płynny.

Kleje aminowe – idealne do drewna

Kolejnym rodzajem kleju, w który warto się zaopatrzyć jest aminowy. Jest to produkt dedykowany przede wszystkim do drewna, który przy tym nie niszczy jego delikatnej struktury i zapewnia mocne wiązanie. A więc idealnie sprawdzi się podczas naprawy drewnianych mebli czy nawet dekoracji, ale także do klejenia w technice DIY. Oczywiście to nie jego jedyne zastosowanie, gdyż łączy się też z filcem, papą, a także papierem.

Klej do domowych napraw

Potłuczony wazon,  uszkodzona ulubiona figurka czy nawet naprawa podeszwy w bucie – do tego wszystkiego sprawdzi się klej  epoksydowy. Tutaj należy postawić na ten dwuskładnikowy, który szybko się nakłada, a przy tym zapewnia mocne wiązanie. Jednak trzeba też pamiętać, że aby wiązanie było naprawdę mocne, koniecznie należy po sklejeniu przedmiotów poczekać co najmniej kilka godzin, wtedy klej całkiem się zwiąże. Jeżeli na powierzchni klejonej, np. szklanej miski, zostaną drobne ślady, to możecie je usunąć, ale dopiero po całkowitym wyschnięciu. Wtedy też użyjcie papieru ściernego, uważając by nie porysować bardzo delikatnego tworzywa jakim jest szkło. Taki klej chroni też przed korozją, a przy tym nadaje się do zalewania elementów elektronicznych, a dzięki niemu można nawet odtworzyć gwinty, bez konieczności kupowania nowych.

Jakość ma znaczenie, ale znaczenie ma także przeznaczenie klejów. A więc koniecznie zaopatrzcie się w produkty przez nas polecane, dzięki temu poradzicie sobie z naprawą niemal każdej usterki. Oczywiście przy klejeniu należy zachować wszelkie środki ostrożności.

Materiał partnera