single

Jak wykorzystywać skrzyp polny?

Skrzyp polny jest rośliną, którą bez większego problemu znajdziemy na terenie całej Europy. Nic zatem dziwnego, że pojawia się także w Polsce, gdzie rośnie nie tylko w górach i na polach, ale również przy drogach. Powszechnie uważa się, że jest on chwastem, nie można jednak zapominać o tym, że skrzyp polny odznacza się też właściwościami leczniczymi, które zresztą z powodzeniem są wykorzystywane już od pokoleń.

Skrzyp polny – pozyskiwanie i suszenie surowca

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu go w celach leczniczym, najlepiej przysłużą się nam w tym celu jego zielone pędy. Zwykle osiągają one wysokość około 40 centymetrów, warto też pamiętać o tym, aby zbierać je przede wszystkim w lipcu oraz sierpniu. Proces ich suszenia powinien przebiegać w warunkach naturalnych, z temperaturą, która nie będzie przekraczała 40 stopni. Pozwala to na uzyskanie ziela skrzypu będącego surowcem doskonale znanym medycynie naturalnej.

Skład i właściwości skrzypu polnego

Ziele jest wartościowe przede wszystkim z uwagi na swój skład obejmujący między innymi flawonoidy, sole mineralne, saponiny oraz kwasy organiczne. On też przesądza o działaniu uspokajającym rośliny, nic więc dziwnego, że wyciągi ze skrzypu polskiego często są polecane osobom znerwicowanym. Skrzyp zwraca na siebie uwagę również dlatego, że odznacza się działaniem moczopędnym. Jest ono na tyle skuteczne, że okazuje się on cennym wsparciem przy wielu schorzeniach dróg moczowych.

Zdrowotne właściwości skrzypu

Dziś przetwory ze skrzypu polnego są też podawane kobietom, które mają problem z przesadnie obfitymi miesiączkami, roślina ma bowiem działanie przeciwkrwotoczne. Jest także sposobem na niewielkie pobudzenie produkcji czerwonych krwinek, może więc okazać się wsparciem podczas leczenia anemii. Skrzyp polny jest też od wieków sprawdzonym sposobem na radzenie sobie z przesadnie pocącymi się stopami. Pomaga też osobom, które narzekają zarówno na stan swoich włosów, jak i paznokci.

Nie może być jednak inaczej, skoro jednym z jego składników jest krzemionka, a ta już od dawna znana jest jako sposób na poprawę kondycji paznokci i włosów. Skrzyp polny może też przyspieszać tempo, w jakim goją się rany. Jeśli stosujemy go zewnętrznie jako okłady, może być on również sposobem na walkę z pewną grupą chorób skóry. Jeśli jednak planujemy przyjmować go regularnie, musimy pamiętać, że wpływa on także niekorzystnie na organizm. Warto zatem pamiętać o prawidłowej suplementacji witaminy B1.

Przepis na herbatę ze skrzypu polnego

Szukając sposobu na praktyczne wykorzystanie skrzypu polnego warto zapoznać się choćby z przepisem na wykonaną z niego herbatę. Nie jest on skomplikowany, wystarczy bowiem, że zagotowana wodą zalejemy dwie lub trzy łyżeczki tego ziela. Najlepiej pozostawić je pod przykryciem i pozwolić mu zaparzyć się przez około 10 minut. Potem pozostaje nam już tylko przecedzić wywar i sięgać po niego nawet trzy razy w ciągu dnia.