single

Obornik granulowany – 5 powodów dla których warto go stosować

Zarówno w rolnictwie, jak i amatorskiej uprawie krzewów i warzyw – potrzebujemy odpowiednich nawozów, pomagających prawidłowo rozwijać się roślinom. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju odżywki, naturalne komposty, a także oborniki. Przewagą tych drugich jest ich naturalne pochodzenie. A oto istotne powody dla  których warto jest stosować obornik granulowany:

1. Nawóz organiczny

Obornik jest nawozem organicznym i ekologicznych, ponieważ składa się z odchodów (kału i moczu) zwierząt gospodarskich oraz ściółki. Najczęściej stosuje się obornik koński lub bydlęcy.

Mogą różnić się składem, co jest związane z pochodzeniem zwierząt oraz stopniem przefermentowania odchodów i sposobu w jaki odbywa się kompostowanie.

Obornik jest świetnym nawozem pochodzenia naturalnego, coraz chętniej stosowanym w amatorskiej uprawie roślin w ogrodzie. Jest alternatywą dla sztucznych nawozów mineralnych, niezwykle popularnych w ostatnich latach. 

2. Bogactwo składników mineralnych

Obornik dostarcza glebie najistotniejsze składniki mineralne, jak azot (N), fosfor (P) i potas (K). Jest też bogaty w szereg składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, bor i żelazo. Jest to niezwykle ważne, gdyż obornik zastosowany w przydomowych ogródkach i na działce, pozwala uzupełnić brak tych składników w glebie.
Jest więc bogaty w potrzebne roślinom mineralne składniki odżywcze, substancje organiczne i niezwykle korzystne dla gleby dobre bakterie.

3. Zawiera sporą dawkę masy organicznej

Dzięki masie organicznej, której jest dużo w oborniku - w procesie przemian w glebie powstaje próchnica. Im więcej próchnicy w glebie tym lepsze są : żyzność, urodzajność i struktura gleby.

Wraz z obornikiem do gleby wprowadzamy również całą gamę mikroorganizmów przyczyniających się do rozwoju odpowiedniej mikroflory glebowej. Jest to niezwykle istotne podczas nawożenia gleb zniszczonych w wyniku nieodpowiedniej uprawy, gdzie wyniszczona została naturalna flora bakteryjna.

4. Wygodna forma do wysiewu i przechowywania

Forma suchego granulatu obornika zdecydowanie ułatwia wysiew i przechowywanie.  Jeśli trzymamy go w odpowiednich warunkach, czyli w ciemnym i chłodnym miejscu – zachowuje pełnię swoich właściwości przez 3 lata.

Obornik granulowany jest w jakimś sensie też koncentratem (zachowuje wszystkie pozytywne cechy tradycyjnego surowego obornika przy czterokrotnie mniejszym ciężarze i objętości).

Jeśli chodzi o hodowlę roślin, to stosujemy go punktowo, posypowo lub rozpuszczamy w wodzie. Aby przygotować roztwór wodny, obornik granulowany należy zalać zimną wodą i pozostawić na około 14 dni. Przed użyciem dokładnie mieszamy zawiesinę i podlewamy rośliny. 

5. Zwalcza szkodniki

Obornik granulowany może być pomocy przy zwalczaniu często występującego szkodnika – turkucia podjadka.

W tym celu tworzy się coś na zasadzie pułapki, po czym w odpowiednim czasie usuwa niechcianych towarzyszy upraw. We wrześniu zakopujemy więc do ziemi większą ilość obornika, np. końskiego na głębokość do 1m ( insekty będą tam chętnie lgnęły ze względu na szczególnie żyzną glebę).  Później co 2 tygodnie, aż do zmarznięcia ziemi, a także i na wiosnę - odkopujemy obornik i wybieramy turkucie. Jest to sprytny i skuteczny sposób na rozwiązanie naszych kłopotów.

Obornik granulowany ma więc mnóstwo pozytywów i aż kusi by go wypróbować do własnych potrzeb i nie tylko. Co jest równie ważne – nie ma on uciążliwego zapachu, jak by się mogło wydawać. Nadaje się do nawożenia roślin, krzewów, kwiatów, drzew, trawników, a także warzyw.

Artykuł sponsorowany