single

Jak uprawiać lawendę?

Lawenda jest zimozieloną krzewinką, dla której charakterystyczne są wąskie, ozdobne listki oraz zebrane w kłosy kwiaty. W ogrodzie uprawia się ją przede wszystkim z uwagi na walory dekoracyjne, nie bez znaczenia jest jednak i to, że sama jej pielęgnacja nie jest szczególnie skomplikowana. Lawenda należy do roślin, których kwitnienie przypada na okres od czerwca aż do października. Roślina charakteryzuje się zwartym pokrojem krzaczastej kępy i, w zależności od rodzaju, może mieć nawet do pół metra wysokości. Jej kształt w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak często i jak starannie jest przycinana. W ogrodzie sprawdza się znakomicie w obwódkach ścieżek i na rabatach, choć z powodzeniem może gościć także na tarasach i balkonach, a nawet na ogródkach skalnych. Lawenda dobrze sprawdza się w towarzystwie róż, jeśli zaś nie dysponujemy własnym ogrodem, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby uprawiać ją w doniczce. Jej zapach jest piękny, należy liczyć się jednak z tym, że przyciąga nie tylko pszczoły i motyle, ale i trzmiele. W zamian możemy jednak cieszyć się z tego, że skutecznie odstrasza nie tylko mszyce, ale i komary. Niestety, musimy liczyć się też z tym, że nie każda odmiana lawendy sprawdza się jednakowo dobrze w polskim klimacie zwłaszcza, gdy zima jest dość mroźna.

Jak sadzić lawendę?

Jeśli przygotowujemy się do sadzenia lawendy, powinniśmy pamiętać o tym, że potrzebuje ona miejsca, które będzie nie tylko nasłonecznione, ale i dobrze zdrenowane. Znakomicie sprawdzi się w tym kontekście przepuszczalne podłoże zwłaszcza, jeśli charakteryzuje się dużą zawartością wapnia. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, nie musimy rezygnować z sadzenia lawendy, należy jednak dodatkowo ją zwapnować, czy to z wykorzystaniem kredy, czy to dolomitu. Jeśli wiemy, że grunt jest słabo przepuszczalny, pamiętajmy, że i na to jest sposób. Wystarczy, że na dnie dołka sami ułożymy drenaż choćby z kawałków potłuczonej donicy. Lawenda potrafi być dość kapryśna. Nie przepada za podmokłym gruntem, nie radzi też sobie najlepiej z przeciągami. Jeśli mamy możliwość wyboru, sięgajmy przede wszystkim po te odmiany, które są znane jako mrozoodporne.

Czy przycinanie lawendy jest konieczne?

Jednym z najważniejszych zabiegów, jakie należy wykonywać mając lawendę w ogrodzie, jest jej przycinanie. Nierozkrzewione rośliny zwykle w pierwszym roku wzrostu powinny być skracane nawet o połowę. Takie działanie jest może czasochłonne, z pewnością jednak przyczyni się do tego, że lawenda wypuści wiele nowych pędów bezpośrednio u podstawy, a to sprawi, że uzyskamy efekt gęstej korony. Wiosna to najlepszy czas na przycinanie gałązek lawendy zwłaszcza, jeśli są one chore, złamane, uszkodzone albo wybujałe. Pozostałe należy przycinać w taki sposób, aby roślina zyskała dzięki temu regularny kształt, a nowe pędy pojawiały się i rosły szybciej. Sama czynność przycinania musi być wykonywana raz w roku, nie należy przy tym pozwalać na nadmierne zdrewnienie rośliny. Jeśli będziemy przestrzegać tej zasady, nasza krzewinka będzie zwarta i gęsta, to zaś sprawi, że zimą będzie sobie lepiej radzić ze śniegiem, który zawsze jest dla niej dość problematyczny.

Czytaj więcej o uprawie lawendy