Sadzenie tulipanów: posadź jesienią, podziwiaj wiosną!
Chyba każdy uwielbia widok tulipanów, które na wiosnę pojawiają się w naszych ogrodach. Jeżeli jednak chcielibyśmy, aby kwiaty te upiększyły je w kwietniu i maju, trzeba pamiętać o tym, aby cebulki zostały posadzone już w jesieni, a dokładniej na przełomie września i października.
Obecnie możemy wybierać wśród kilkuset gatunków tulipanów, a ich mieszańców są tysiące. Mogą się one więc różnić właściwie wszystkim, kolorem kwiatów oraz liści, swoją wielkością, ale też okresami kwitnienia. Trzeba zatem dobrze przemyśleć kwestię tego, jakie kwiaty chcielibyśmy oglądać w naszym ogrodzie, bo wybór jest naprawdę ogromny.
Cebulki tulipanów: jakie wybrać i przygotować?
Cebulki tulipanów muszą być przede wszystkim zdrowe, ponieważ nawet jeden chory egzemplarz może zarazić wszystkie pozostałe, niwecząc całe nasze starania. Wybierając więc cebulki upewnijmy się, że nie są one zgnite lub uszkodzone, choćby w bardzo małym stopniu. Piękne, zdrowe cebulki można znaleźć w sklepach już od połowy sierpnia i kosztują one nawet 50 gr za sztukę. W przypadku, gdy korzystamy z cebulek z wcześniejszych lat, powinniśmy je zaprawić, czyli wymoczyć w roztworze wody z fungicydem (np. Merpan, Sumilex, Kaptan) lub środkiem biologicznym (np. Biosept, Bioczos).
Termin: kiedy sadzimy cebulki?
Cebulki tulipanów sadzimy od początku września do połowy października. Nie powinniśmy czekać zbyt długo, gdyż muszą mieć one czas, aby się ukorzenić zanim nadejdzie zima. Najlepiej jest zasadzić cebulki zaraz po ich zakupie, aby się nie przesuszyły, ani nie zgniły. W sytuacji, gdy nie mamy na to czasu, cebulki mogą poczekać kilka tygodni w drewnianej skrzyni przesypane np. trocinami albo suchym piaskiem.
Miejsce: gdzie je posadzić?
Stanowisko dla tulipanów
Tulipany lubią miejsca mocno nasłonecznione, dzięki czemu dobrze rosną i obficie kwitną. Dobrze radzą sobie one również pod koronami drzew liściastych. Zanim bowiem rozwiną się one po zimie, tulipany z reguły już przekwitają.Ziemia dla tulipanów
Gleba, w której sadzimy cebulki tulipanów musi być żyzna i dobrze przepuszczalna, aby mogły one wytworzyć prawidłowy system korzeniowy. Ziemia gliniasta może w tym przeszkodzić i nawet przyczynić się do zgnicia cebulek. Planując więc sadzenie tulipanów w pierwszej kolejności spulchniamy ziemię przekopując ją widłami na głębokości ok. 20 cm. Pamiętamy przy tym o usunięciu wszelkich chwastów, kamieni albo resztek korzeni znajdujących się w glebie. Jeśli jest taka potrzeba powinniśmy również dodać żyzną ziemię kompostową zawierającą cenną próchnicę. Kiedy natomiast mamy do czynienia z ziemią gliniastą dodajmy do niej piasek, który nieco ją rozluźni. Na koniec całość grabimy i czekamy aż ziemia opadnie i lekko się ubije.
Sadzenie tulipanów w grupach
Cebulki należy sadzić po kilka lub kilkanaście sztuk, aby nasadzanie miało bardziej naturalny charakter. Przed umieszczeniem ich w glebie możemy ułożyć cebulki na ziemi, aby sprawdzić, jak będą się prezentować w rabatach. Jeśli wybieramy wysokie tulipany, najlepiej jeśli będzie je dzieliło ok. 10-15 cm, a w przypadku niższych odpowiednio mniej. Łącząc ze sobą różne odmiany i mieszańce tulipanów, które kwitną w różnych terminach możemy uzyskać fantastyczny efekt, którym będziemy mogli się cieszyć nawet od końca marca do końca maja.
Krok po kroku: jak sadzić cebulki tulipanów?
Głębokość sadzenia cebulek powinna wynosić trzy razy więcej niż wysokość samych cebulek, co oznacza, że najczęściej jest to 10-15 cm głębokości. Pamiętajmy, że jeśli posadzimy cebulki tulipanów zbyt płytko, ich łodygi oraz kwiaty nie będą miały stabilnego podparcia, przez co mogą się zacząć pokładać. Oczywiście cebulki należy sadzić w pozycji pionowej, tak aby ich spiczasta końcówka była skierowana ku górze. Obecnie można skorzystać ze specjalnych urządzeń do sadzenia cebulek, czyli sadzarek, które są szczególnie przydatne podczas sadzenia ich na trawnikach. Sadzarka wykrawa bowiem w ziemi osobny dołek dla każdej cebulki. Kiedy znajdą się one już w glebie należy je przykryć ziemią, którą delikatnie uklepujemy i podlewamy wodą. W momencie, gdy przyjdą pierwsze mrozy glebę przykrywamy suchymi liśćmi albo korą sosnową, chroniąc tym samym cebulki przed niskimi temperaturami.
Aby wiedzieć dokładnie, w których miejscach zostały posadzone cebulki tulipanów, wbijmy obok patyczki lub specjalne plastikowe etykiety, na których możemy zapisać ich nazwę oraz termin kwitnienia. Dzięki temu na wiosnę nie będzimy mieć problemów z ustaleniem, gdzie niedługo pojawią się nasze kwiaty.
Dowiedz się więcej o tulipanach i ich uprawie na https://ladnydom.pl/Ogrody/56,113408,10258258,Najpiekniejsze_tulipany__Kwiaty_cebulowe.html.
Komentarze (0)