Jak wybudować domek na drzewie?
Trudno o małe dziecko, które nie marzyłoby o domku na drzewie. Okazuje się przy tym, że mamy do czynienia z marzeniem nieobcym także wielu dorosłym. Nie powinno być to jednak dla nikogo zaskoczenie, mamy bowiem do czynienia z konstrukcjami wyjątkowymi, które są w stanie zagwarantować szczególnie wiele wrażeń.
Domki na drzewie to azyl i odskocznia od codzienności dla dorosłych. To także niezwykłe miejsce zabaw dla dzieci. Jeśli chcemy zrealizować to marzenie, musimy mieć na uwadze to, że nasze wysiłki nie zdadzą się na wiele, jeśli sami nie będziemy dysponowali odpowiednim drzewem – nie tylko sporej wielkości, ale i odpowiednio rozbudowanym. Jeśli nie mamy tyle szczęścia, zawsze możemy zastanowić się nad stworzeniem domku, który nawiązuje swoją stylistyką do chatki Baby Jagi, a więc takiego, który jest osadzony na belce sporej wielkości.
Takie rozwiązanie nosi znamiona kompromisu, jest jednak w stanie spełnić dziecięce marzenia i choćby dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi. Jeśli problem drzewa nie istnieje, możemy już zastanawiać się nad tym, w jaki sposób zabrać się do pracy. Co ciekawe, nie musimy nawet budować domku samodzielnie, na rynku nie brakuje bowiem firm, które odpowiadają za budowę tego rodzaju nietypowych konstrukcji. Ich pracownicy najpierw starają się odpowiedzieć na pytanie o to, jak wytrzymałe jest samo drzewo, potem zaś szacują ciężar, jaki będzie ono w stanie utrzymać. Ich projekty są przy tym nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale i funkcjonalne, co stanowi ich dodatkowy atut.
Co warte wzmianki, choć dominują wśród nich te, które są skierowane bezpośrednio do dzieci, jeśli marzy się nam dorosła wersja domku na drzewie, również możemy oczekiwać, że nasze marzenie zostanie spełnione. Oczywiście, pewnym problemem mogą być ceny domków na drzewie. Te są dość zróżnicowane i mogą osiągać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na szczęście, jeśli myślimy o klasycznym domku dla dzieci, możemy liczyć na jego wybudowanie już za kilka tysięcy. Umiejscowienie domku jest uzależnione od tego, jak wygląda przeznaczone na nie drzewo.
Jeśli posiada ono wysoki pień, domek może być zbudowany przy wykorzystaniu jedynie pnia. Przy rozłożystych drzewach postuluje się, aby domek był umieszczony pomiędzy ich konarami przy założeniu, że sama jego wysokość nie będzie zbyt duża. Domek na drzewie często nie pozostaje bez wpływu na samo wybrane przez nas drzewo, warto więc zastanowić się choćby nad podcięciem konarów i zastosowaniem dodatkowych podpór, zwykle osadzonych w podłożu. Podczas budowy kluczowa rolę ma do odegrania wyznaczenie podłogi takiego domku. Poza podporami należy pamiętać również o odpowiednich akcesoriach - śrubach, wkrętach, kątownikach, podkładach. Z pewnością będziemy ich potrzebować, aby zbudować trwałą konstrukcję domku. Wszelkie akcesoria metalowa zakupimy w sklepach budowlanych stacjonarnych lub internetowych w przypadku osób ceniących sobie wygodę.
Zobacz: Oferta narzędzi stolarskich w sklepie e-metal.pl >>
Za każdym razem odbywa się to nieco inaczej, decydujący jest bowiem charakter samego drzewa. Jeśli istnieje taka konieczność, w podłodze umieszcza się słup stanowiący dodatkową podporę drzewa. On sam musi być osadzony w betonie. Także fundamenty są zwykle dobierane indywidualnie, warto mieć przy tym na uwadze to, jakie warunki są specyficzne dla miejsca, w którym ma powstać domek. Dach zwykle wykonuje się z desek i blachy, konstrukcja jest przy tym dodatkowo pokrywana papą.
Komentarze (0)