single

Ochraniacze na łóżeczko dziecięce

Ochraniacz na łóżeczko był niegdyś niezbędnym wyposażeniem dziecięcego posłania, chroniącym niemowlaka przed urazami powstałymi podczas ewentualnych zaklinowań rączek bądź główki pomiędzy szczebelkami. Jaką funkcję spełniają obecnie i co trzeba o nich wiedzieć?

Ochraniacz do łóżeczka – funkcja

Obecnie konstruowane łóżeczka dziecięce wykluczają możliwość zaklinowania główki pomiędzy szczebelkami, jednakże nadal dziecko może zaklinować tam rączkę lub nóżkę, a co znacznie częstsze, boleśnie uderzyć się w twardy szczebel. Tego rodzaju zdarzenia w pierwszych tygodniach życia są niesłychanie rzadkie, ale gdy wzrasta mobilność malucha, wówczas ochraniacz jest po prostu niezbędny i pełni funkcję amortyzatora. 

Rodzaje ochraniaczy

Nasza oferta zawiera dla Was trzy typy wytwarzanych najczęściej ochraniaczy do łóżeczek:

1. Jednoczęściowy/tradycyjny

Najprostszy ochraniacz z dostępnych na rynku to po prostu długi pas z wiązaniami po bokach. Nie jest zbytnio gruby, ale  dobrze się sprawdza  przy starszych, zaawansowanych ruchowo dzieciach i chroni wystarczająco przed bolesnymi urazami;

2. Modułowy/poduszkowy

Na ochraniacz składa się sześć poduszek (modułów). Każda z nich ma grubość ok. 5 cm i jest szyta osobno, dzięki czemu można je dowolnie układać w łóżeczku. Jak i w tradycyjnym ochraniaczu, tak i ten wyposażono w troczki, umożliwiające stabilne przymocowanie do łóżeczka.

3. Warkocz

Ulubiony ochraniacz rodziców, ponieważ pełni zarówno funkcję ochronną, jak i ozdobną, a z racji niewielkiej szerokości najmniej ogranicza przepływ powietrza. Warkocz jest wyposażony w rypsowe wstążki do mocowania do łóżeczka, a ponadto można go użyć w funkcji kokona na podłodze, gdy dziecko się tam bawi, w celu zawinięcia ochraniacza wokół niego dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Ochraniacz w kształcie warkocza posłuży również już wyrośniętemu dziecku w roli bardzo wygodnego zagłówka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ochraniacza do łóżeczka?

Ochraniacz do łóżeczka służyć ma malutkiemu dziecku, zwracamy więc uwagę na wszystko:

Rodzaj materiału

Materiał, z którego uszyty jest ochraniacz dla dziecka, musi być bezpieczny, a więc zwróćcie uwagę na certyfikaty, którymi ten wyróżniono. OEKO-TEX, czyli ogólnoświatowy znak jakości wyrobów włókienniczych świadczy o naturalnym składzie produktów użytych do produkcji i jest gwarantem braku szkodliwości zdrowia dziecka.

Najlepsze materiały na ochraniacz do łóżeczka są szyte z minky lub z bawełny. Są ciepłe i miłe w dotyku, nie odkształcają się oraz są łatwe do prania, mogą posłużyć przez cały niezbędny okres dla swej funkcji, zapewniając komfort dziecku i nie nastręczając rodzicom trudności w utrzymaniu w czystości.

Rozmiary

Ochraniacze do łóżeczka występują w rozmiarach długich oraz krótkich. Długie zabezpieczą całe łóżeczko, krótsze jego połowę.

Ochraniacz warkocz dopasujecie zarówno do kołysek, jak i łóżeczek o rozmiarach 60x120 oraz 70x140.

Ochraniacz tradycyjny oraz poduszkowy sięgają zazwyczaj do połowy łóżeczka o rozmiarze 60x120.

Wybór rozmiaru zależy od ruchliwości Waszego dziecka, ale na ogół najlepiej wybierać dłuższe na zimę, a krótsze na lato.

Wiązania oraz zdobienia

Słabe mocowanie może okazać się zmorą, ponieważ zatraca funkcjonalność ochraniacza, obniżając bezpieczeństwo dziecka. Dziecko może "walczyć" przez sen, wiercić się, łapać rączkami za sznurki i w zburzyć całą ochronę. Najlepsze są sznurki o jak najmniejszym poślizgu, trudniejsze do rozwiązania.

Lepiej nie wybierać ochraniaczy z dodatkami doszytymi w celach jedynie marketingowych. Koraliki, pompony, zbędne guziki w wypadku odpadnięcia stają się potencjalnie niebezpieczne – dzieci pakują sobie do buzi dosłownie wszystko, co wezmą do rączek. Bezpieczny ochraniacz do łóżeczka nie posiada zbędnych dodatków.

Kolory i wzory

Jeżeli pragniecie ładnego wyglądu ochraniacza, zrezygnujcie ze zbędnych ozdób, a wybierzcie kolor i wzór, który dla spędzającego wiele czasu w łóżeczku dziecka będzie miły i przyjazny, a także cieszył Wasze oko.

Tutaj inwencja jest w Waszych rękach. Powodzenia w wyborze idealnego ochraniacza Mamo i Tato!

dedekids.pl