
Ochraniacze na łóżeczko dziecięce
Ochraniacz na łóżeczko był niegdyś niezbędnym wyposażeniem dziecięcego posłania, chroniącym niemowlaka przed urazami powstałymi podczas ewentualnych zaklinowań rączek bądź główki pomiędzy szczebelkami. Jaką funkcję spełniają obecnie i co trzeba o nich wiedzieć?
Ochraniacz do łóżeczka – funkcja
Obecnie konstruowane łóżeczka dziecięce wykluczają możliwość zaklinowania główki pomiędzy szczebelkami, jednakże nadal dziecko może zaklinować tam rączkę lub nóżkę, a co znacznie częstsze, boleśnie uderzyć się w twardy szczebel. Tego rodzaju zdarzenia w pierwszych tygodniach życia są niesłychanie rzadkie, ale gdy wzrasta mobilność malucha, wówczas ochraniacz jest po prostu niezbędny i pełni funkcję amortyzatora.
Rodzaje ochraniaczy
Nasza oferta zawiera dla Was trzy typy wytwarzanych najczęściej ochraniaczy do łóżeczek:
1. Jednoczęściowy/tradycyjny
Najprostszy ochraniacz z dostępnych na rynku to po prostu długi pas z wiązaniami po bokach. Nie jest zbytnio gruby, ale dobrze się sprawdza przy starszych, zaawansowanych ruchowo dzieciach i chroni wystarczająco przed bolesnymi urazami;
2. Modułowy/poduszkowy
Na ochraniacz składa się sześć poduszek (modułów). Każda z nich ma grubość ok. 5 cm i jest szyta osobno, dzięki czemu można je dowolnie układać w łóżeczku. Jak i w tradycyjnym ochraniaczu, tak i ten wyposażono w troczki, umożliwiające stabilne przymocowanie do łóżeczka.
3. Warkocz
Ulubiony ochraniacz rodziców, ponieważ pełni zarówno funkcję ochronną, jak i ozdobną, a z racji niewielkiej szerokości najmniej ogranicza przepływ powietrza. Warkocz jest wyposażony w rypsowe wstążki do mocowania do łóżeczka, a ponadto można go użyć w funkcji kokona na podłodze, gdy dziecko się tam bawi, w celu zawinięcia ochraniacza wokół niego dla zwiększenia bezpieczeństwa.
Ochraniacz w kształcie warkocza posłuży również już wyrośniętemu dziecku w roli bardzo wygodnego zagłówka.
Na co zwracać uwagę przy wyborze ochraniacza do łóżeczka?
Ochraniacz do łóżeczka służyć ma malutkiemu dziecku, zwracamy więc uwagę na wszystko:
Rodzaj materiału
Materiał, z którego uszyty jest ochraniacz dla dziecka, musi być bezpieczny, a więc zwróćcie uwagę na certyfikaty, którymi ten wyróżniono. OEKO-TEX, czyli ogólnoświatowy znak jakości wyrobów włókienniczych świadczy o naturalnym składzie produktów użytych do produkcji i jest gwarantem braku szkodliwości zdrowia dziecka.
Najlepsze materiały na ochraniacz do łóżeczka są szyte z minky lub z bawełny. Są ciepłe i miłe w dotyku, nie odkształcają się oraz są łatwe do prania, mogą posłużyć przez cały niezbędny okres dla swej funkcji, zapewniając komfort dziecku i nie nastręczając rodzicom trudności w utrzymaniu w czystości.
Rozmiary
Ochraniacze do łóżeczka występują w rozmiarach długich oraz krótkich. Długie zabezpieczą całe łóżeczko, krótsze jego połowę.
Ochraniacz warkocz dopasujecie zarówno do kołysek, jak i łóżeczek o rozmiarach 60x120 oraz 70x140.
Ochraniacz tradycyjny oraz poduszkowy sięgają zazwyczaj do połowy łóżeczka o rozmiarze 60x120.
Wybór rozmiaru zależy od ruchliwości Waszego dziecka, ale na ogół najlepiej wybierać dłuższe na zimę, a krótsze na lato.
Wiązania oraz zdobienia
Słabe mocowanie może okazać się zmorą, ponieważ zatraca funkcjonalność ochraniacza, obniżając bezpieczeństwo dziecka. Dziecko może "walczyć" przez sen, wiercić się, łapać rączkami za sznurki i w zburzyć całą ochronę. Najlepsze są sznurki o jak najmniejszym poślizgu, trudniejsze do rozwiązania.
Lepiej nie wybierać ochraniaczy z dodatkami doszytymi w celach jedynie marketingowych. Koraliki, pompony, zbędne guziki w wypadku odpadnięcia stają się potencjalnie niebezpieczne – dzieci pakują sobie do buzi dosłownie wszystko, co wezmą do rączek. Bezpieczny ochraniacz do łóżeczka nie posiada zbędnych dodatków.
Kolory i wzory
Jeżeli pragniecie ładnego wyglądu ochraniacza, zrezygnujcie ze zbędnych ozdób, a wybierzcie kolor i wzór, który dla spędzającego wiele czasu w łóżeczku dziecka będzie miły i przyjazny, a także cieszył Wasze oko.
Tutaj inwencja jest w Waszych rękach. Powodzenia w wyborze idealnego ochraniacza Mamo i Tato!
dedekids.pl
Komentarze (0)