single

Hosty funkie - jakie odmiany sadzimy w ogrodach?

To dość znane propozycje, po które sięgamy do ozdoby ogródka. Są szczególnie polecane dla tych osób, którym zależy na wprowadzeniu długowiecznych roślin o dość małych wymaganiach względem uprawy. Jakie odmiany są warte uwagi? Jak je pielęgnować?

Jak sadzić hosty funkie?

Jeżeli dysponujesz raczej zacienionym miejscem, do którego promienie słoneczne dochodzą np. po uprzednim rozproszeniu przez znajdujące się w pobliżu drzewa - zyskujesz najlepsze stanowisko do uprawy tych roślin. Okres wegetacyjny przypada od maja do października.

Podczas sadzenia trzeba pamiętać o spulchnieniu podłoża i o zachowaniu odpowiednich odstępów - powinny wynosić od 30 do 60 cm. Najlepszy czas na przeprowadzenie tego procesu przypada wczesną wiosną lub późną jesienią. W kwestii stanowiska - można uogólnić, że preferują raczej wilgotne podłoże. Atutem tych roślin jest odporność na mróz i dekoracyjne liście.

Pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/hosta-funkia/ znaleźć można sadzonki hosty funkii w różnych odmianach oraz kolorach.

Funkia niebieska

To Inaczej Hosta coerulea. Geneza nazwy tych roślin wynika z oryginalnego ubarwienia liści, które zmienia się w ciągu roku. Wraz ze zbliżaniem się końca okresu wegetacyjnego liście zaczynają przybierać kolor szary lub zielonkawy. Ten proces jest wynikiem zachodzących przemian atmosferycznych. Wiatr i deszcz powodują sukcesywne pozbywanie się charakterystycznego dla tej odmiany niebieskawego pigmentu.

Aby jak najdłużej zachować ten kolor - dobrym krokiem będzie umieszczenie roślin w miejscach osłoniętych od wiatru i promieni słonecznych. Popularne odmiany to np. Halcyon, Blue Mammoth.

Funkia sina

Liście w kolorze szaroniebieskim odpowiadają za rodzimą nazwę tej rośliny. Przy zapewnieniu jej optymalnych warunków będzie w stanie ponownie rozkwitać w kolejnych latach. Efektowne kwiaty budzą skojarzenia z lawendą, które pojawiają się od sierpnia do września.

Odcień liści będzie zmieniał się w kolejnych miesiącach i jest też uwarunkowany nawozem, który będzie otrzymywać roślina. Ta odmiana świetnie odnajdzie się w ciemniejszych miejscach ogrodu i trzeba ją chronić przed bezpośrednią ekspozycją na słońce.

Funkia czerwona

To raczej nowa odmiana funkii, po którą sięgają raczej doświadczeni ogrodnicy, którzy mimo swojego zamiłowania względem tych roślin szukają powiewu świeżości. Tutaj nowoczesność polega na czerwonych (buraczkowych) nóżkach tych roślin, które prezentują się w ogrodzie naprawdę imponująco! Na uwagę zasługuje szczególnie Beet Salad czy Cinnamon Sticks.

Funkia olbrzymia

Te hosty należą z kolei do grupy najdynamiczniej rozwijających się roślin. Wraz ze wzrostem zaczynają tworzyć okazałe kępy dużych liści - stąd właśnie pochodzi geneza nazwy. W parze z rozmiarami idzie także długowieczność.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że wraz z kolejnymi latami kwitnienia liście będą prezentować się coraz dumniej zajmując przy tym przestrzeń. Koniecznie pamiętaj o tym podczas uprawy z innymi roślinami, aby funkia ich nie przyćmiła. To także wyjątek w kwestii nawadniania - zaleca się robić to regularnie i w większych ilościach niż pozostałe odmiany funkii.

Funkia biała

To najpowszechniej spotykane funkie w naszych ogrodach. Urok tych roślin polega na charakterystycznych dwubarwnych liściach. Zieleń miesza się z kremową bielą, a te kontrasty sprawiają, że będą świetnie komponować się z resztą aranżacji. Prezentowana odmiana nie przepada za nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że im jaśniejsze liście - tym większa wrażliwość na oparzenia od słońca. Mimo że podczas sadzenia trzeba unikać miejsc wokół oczek wodnych, tak wymaga ona systematycznego podlewania. Przy zasilaniu nawozem odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Funkia falista

Na uwagę zasługuje fakt, że falista odmiana funkii dotarła do nas z Japonii. Roślina przykuwa wzrok za sprawą charakterystycznego ubarwienia liści. Wnętrze pozostaje kremowe, co w zestawieniu z zielonymi obwódkami tworzy oryginalną całość.

Na uwagę zasługuje także ich kształt - zgodnie z podpowiedzią zawartą w nazwie są delikatnie falowane. Kolejny wyróżnik dotyczy pędów, które są zwieńczone fioletowymi akcentami. Za uprawą funkii falistej przemawia także fakt, że jest odporna na wszelkie choroby. Trzeba jednak zwracać uwagę na obecność ślimaków, które będą chętnie odżywiać się jej liśćmi.

Z uwagi na pochodzenie do jedna z tych odmian, które świetnie odnajdą się na słonecznych stanowiskach. Idzie to jednak w parze z koniecznością regularnego podlewania.

Jak dbać o posadzone funkie?

W zdecydowanej większości przypadków funkia nie wymaga nadmiernej uwagi z naszej strony - kluczowe jest jednak zapewnienie jej odpowiedniego stanowiska, dostosowanego do odmiany. Nie trzeba jej przycinać ani usuwać gniazd nasiennych wraz z końcem sezonu, co ma miejsce w przypadku uprawy kwiatów cebulowych.

Kolejny kluczowy aspekt poza dobraniem lokalizacji dotyczy podlewania. Mimo że hosty dobrze rozwijają się w wilgotnych glebach - w większości przypadków nie znosi za zbyt intensywnym podlewaniem i wodą u korzeni. Podczas uprawy warto raz na jakiś czas doglądać, czy rośliny nie opanowały ślimaki. Zacienione stanowisko i dorodne liście są bowiem jednym z elementów, które będą je przyciągać. Od czasu do czasu można rozsypać podłoże wokół funkii korą.

Zaprezentowane powyżej propozycje należą do najpopularniejszych odmiany funkii. Warto wybrać z tego zestawienia odpowiednie dla siebie rośliny i włączyć je do ogrodowej aranżacji. Na pewno dodadzą charakteru i oryginalności!

Artykuł partnera