single

Piwonie - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Piwonie to bardzo piękne kwiaty, które mogą kwitną i zachwycać swoim wyglądem w każdym ogrodzie. Aby cieszyć się ich pięknem warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich uprawy i najbardziej korzystnych warunków, w których będą rosły i rozmnażały się.

Piwonie - pochodzenia i historia

Do Europy piękne Piwonie przybyły z Chin oraz Japonii. Tam uprawiano je już od bardzo dawna. W Azji roślina ta jest symbolem szczęścia, dostatku i pomyślności. Można wyróżnić ponad 30 gatunków piwonii, z których jedynie dwa nie pochodzą z Azji, a z Ameryki Północnej.

W czasach starożytnych piwonie były traktowane jako rośliny lecznicze. Stosowano je do leczenia ran oraz jako środek rozkurczowy.

Gatunki piwonii: chińskie, pełne, drzewiaste, pojedyncze i japońskie

Piwonie chińskie - pochodzą z Chin i Syberii. Charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami w kolorach: białym, różowym lub purpurowym. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Piwonia chińska dorasta do wysokości jednego metra.

Piwonie japońska/ drzewiasta - są to piwonie odporne na mróz, które charakteryzują się długowiecznością oraz bardzo długim okresem kwitnienia. Jest stosunkowo mało popularna. Inaczej zwana piwonią drzewiastą.

Pod względem budowy kwiatów można również wyróżnić piwonie:

  • pełne - charakteryzują się kulistymi, bogatymi kwiatami, które są gęsto wypełnione płatkami.
  • pojedyncze - te z kolei charakteryzują się jednym okółku płatków, w środku których znajdują się pręciki.

Piwonie - sadzenie i kwitnienie, najbardziej korzystne warunki

Zależnie od odmiany piwonie kwitną wiosną, mniej więcej od kwietnia do czerwca. Należy je sadzić w nasłonecznionych lub półcienistych miejscach na otwartej, niczym nie ograniczonej przestrzeni. Jednak warto zabezpieczyć je od wiatru. Piwonie tolerują każdy rodzaj gleby, jednak najlepszym rozwiązaniem są gleby żyzne i pH ok 5 bogatych w próchnicę.

Najlepszym okresem na sadzenie piwonii jest koniec lata (sierpień, wrzesień). Należy sadzić nie więcej niż dwie roślinki na jednym metrze kwadratowym. Kłącza piwonii powinno się przykryć ok. 4 centymetrami ziemi. Za płytkie lub za głębokie sadzenie wpływa na opóźnienie okresu kwitnienia.

Pielęgnacja piwonii – odpowiednie warunki

Piwonie najlepiej czują się w umiarkowanie wilgotniej glebie. Nie wolno ich za często podlewać i koniecznie trzeba pamiętać, aby przy podlewaniu nie pomoczyć liści. U podłoży łodyżek warto nasypać trochę kory z sosny albo trocin. Pomoże to utrzymać wilgoć i zatrzyma rozwój chwastów. Wiosną można podsypać piwonią trochę nawozu, najlepiej jeśli jest to nawóz naturalny.

Najbardziej popularne gatunki piwonii

Piwonia dr. Alex Flamming - są to piwonie, które należą do odmian późno kwitnących. Charakteryzują się one pełnymi kwiatami o szerokich płatkach i intensywnym kolorze oraz pięknym zapachem.

Piwonia Shirley Temple - charakteryzują się jasnoróżowymi i białymi kwiatami. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia. Jest to roślina bardzo szybko rosnąca.

Piwonia Sarah Bernhardt - to jedna z najładniejszych i najbardziej efektownych piwonii. Charakteryzuje się bardzo efektownymi i dużymi kwiatami w rożnych kolorach.

Piwonia Karl Rosenfield - ta piwonii jest bardzo charakterystyczna dzięki pełnym, dużym, bordowym kwiatom. Płatki są dość spore i lekko faliste i podwinięte. Ważną cechą jest też to, że nie ma ona żadnego zapachu. Kwitnie w czerwcu.

Piwonia Prima Vera - jest to bardzo często spotykany gatunek peonii. Ma piękny, jasnożółty kolor i sporej wielkości kwiaty. Kwitnie w maju i czerwcu.

Powyższe oraz inne odmiany piwonii znaleźć można w sklepie firmy BENEX pod adresem https://cebule-kwiatowe.pl/piwonia/. Piwonie od BENEX to gwarancja odmiany oraz dorodne rośliny o pięknych kształtach i kolorach.

W ogrodach można znaleźć różne rodzaje piwonii. Wszystkie one są niezwykle efektowne i stanowią bardzo atrakcyjną ozdobę. Dodatkową zaletą jest to, że ich uprawa i pielęgnacja jest bardzo prosta i nie wymagająca, przez co każdy może się pokusić o ich zasadzenie.

 

Artykuł sponsorowany