single

Oświetlenie ogrodowe - jakie wybrać?

W momencie, gdy nadchodzi wiosna i lato z ciepłymi dniami trudno będzie nam usiedzieć w domu. Dlatego może słońce będzie zachodzić późno, ale ciemność pojawi się w momencie, gdy nadal chcemy przebywać na świeżym powietrzu. Dlatego warto postawić na ciekawe ogrodowe oświetlenie, które sprawi, że będziemy mieli świetne warunki do spędzenia czasu na dworze.

Lampy elektryczne - jaką wybrać?

Najczęściej wykorzystywane rozwiązania to lampy elektryczne. Są one dobierane w zależności od miejsca instalacji źródła światła, funkcji czy też preferowanego poboru energii elektrycznej. Oświetlenie musi być dobrze przygotowywane pod kątem elewacji budynku, ogrodzenia, ogrodu czy też okolicy. W zależności od miejsca, do jakiego jest przeznaczone może być to również postać zróżnicowana: stojąca, wisząca oraz do zabudowy. Lampy, które są przeznaczone do montowania w ogrodzie będą się nieco różnić o tych jakie są przeznaczone do wnętrz, niedopuszczalne będzie instalowanie na zewnątrz takich lamp co w pokoju.

Lampa, która jest montowana na zewnątrz powinna być odpowiednio szczelna, musi być trwała, nie może być podatna na zmiany temperatur czy różnice wilgoci. Lampy wykorzystywane do oświetlania podwórka są dołączone do wydzielonego obwodu zasilania.

Jak oświetlić ogród

Oprawy oświetlające podwórko są zasilane często napięciem 230 V. W przypadku mniejszego zasilania będzie trzeba zdecydować się na stosowanie specjalnego transformatora, który będzie odpowiadał za redukcję napięcia do odpowiedniego niskiego prądu. Fajną opcją są specjalne czujki, które po zmierzchu będą wyłączać światło i będzie się palić jedynie wtedy kiedy będzie rzeczywiście konieczne. Czasami lampy dają opcję do ustawienia godzin, gdy mają się palić.

Diody LED i lampy solarne

Wybierając lampy trzeba kierować się tym czy są one również energooszczędne. Należy przy tym również pamiętać, że lampy są przygotowane w technologii LED i to taka opcja, która naprawdę dobrze się sprawdza i będzie można ją innym polecać. W niedługim czasie można się spodziewać, że ten rynek będzie się mocno zmieniał. Jak na razie lampy led są różne i często drogie, ale oczywiście można liczyć na dynamiczny rozwój tego rynku i pojawienie się wielu świetnych propozycji. Świetną opcją dla oszczędnych będą lampy solarne, które wykorzystują do generowania światło słoneczne. Podstawą są ogniwa krzemowe. Najbardziej popularna opcja w formie palików sprawia, że można ją łatwo montować i wbije się je w wybrane miejsce.