single

Jak projektować oświetlenie ogrodu?

Planując oświetlenie zewnętrzne można pozwolić sobie na pewną dozę dowolności. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze wszystkich zasad. Przestrzeganie części z nich pozwoli nam nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale również na uzyskanie efektu, który będzie prawdziwie satysfakcjonujący.

Jedna z najważniejszych mówi o tym, aby podstawowa instalacja elektryczna została założona tuż przy wejściu do domu, bramie oraz furtce. Są to miejsca, w których lampy palą się zazwyczaj codziennie, a przecież nie oczekuje się od nich światła o silnym natężeniu. Gdy w grę wchodzi oświetlenie tarasu oraz głębi posesji, nie mamy już takiego powodu do pośpiechu. Możemy je założyć później, a więc wówczas, gdy ogród jest już gotowy, a my wiemy, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nie niszczyć ścieżek, pewne decyzje dobrze podjąć już na etapie projektowania ogrodu.

Sam wybór światła można uznać za skomplikowany przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia z imponującą listą jego źródeł. Miłośnicy klasyki z pewnością sięgną przede wszystkim po latarenki, ciekawym rozwiązaniem są jednak również reflektorki znane tego, że znakomicie podświetlają korony drzew. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby w ogrodzie podświetlić jedynie jeden element taki, jak choćby rzeźba lub fontanna. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się lampy punktowe. Gdy oświetlamy taras, altanę albo ławkę, na której chętnie siadamy, ciekawym rozwiązaniem będzie rozjaśnienie tych miejsc od góry.

Rodzaje lamp ogrodowych

Plusem takiego światła jest między innymi to, że nie razi nikogo w oczy, a jednocześnie można mieć pewność, że rozproszy mrok. Czasem bywa i tak, że problemem posesji jest brak podłączenia do sieci elektrycznej. Na szczęście, nie oznacza to wcale konieczności rezygnacji z oświetlenia, z pomocą przychodzą nam bowiem wówczas lampy solarne, dla których charakterystyczne jest to, że zasila je energia słoneczna. Owszem, ich światło jest dość słabe, wystarczające jednak, aby wyznaczyć bieg ścieżek i schodów. Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczanie elementów świecących bezpośrednio w podłożu. Zazwyczaj są to kostki lub płytki, w dzień idealnie stapiają się więc z otoczeniem. Różnica pomiędzy nimi staje się widoczna jedynie w nocy, a więc wtedy, gdy zaczynają one świecić.

Przegląd lamp ogrodowych

Osoby, które poszukują lamp ogrodowych nie muszą obawiać się trudności ze znalezieniem idealnego rozwiązania, rynek może im bowiem zaproponować imponujące rozwiązania o wzornictwie dopasowanym do otoczenia. Dla lamp tego rodzaju charakterystyczne jest również to, że wykazują się one odpornością nie tylko na same uszkodzenia mechaniczne, ale i na warunki atmosferyczne. Tradycyjne lampy stojące, wiszące orz naścienne są oczywiście propozycjami prezentowanymi najliczniej, nie są to jednak wcale jedyne rozwiązania, z którymi mamy do czynienia.

Światło w ogrodzieTu warto wspomnieć choćby o oświetleniu solarnym, a więc tym, które zostało wyposażone w diody LED. Lampy tego rodzaju charakteryzują się tym, że w dzień pozyskują energię światła słonecznego z wykorzystaniem kolektora umieszczonego na ogół na wierzchu klosza. Już po zapadnięciu zmroku lampy takie automatycznie się włączają, a choć charakterystyczne dla nich światło jest niezbyt mocne, na uwagę zasługuje to, że jest emitowane przez przynajmniej kilka godzin. To zatem rozwiązania, które zwracają na siebie uwagę między innymi wówczas, gdy zastanawiamy się nad efektywnym sposobem na oświetlenie ciągów komunikacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem są też reflektory nagruntowe kierujące strumień światła na wskazany przez nas obiekt oraz oświetlenie do oczek wodnych. W zależności od modelu mamy do czynienia zarówno z lampami umieszczanymi na brzegu, jak i na dnie zbiornika.

Mogą być one całkowicie zatopione w wodzie, nie brakuje jednak również rozwiązań, dla których charakterystyczne jest to, że unoszą się na jej powierzchni. Inne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to lampy z oprawami najazdowymi oraz lampy owadobójcze reklamowane przez swoich producentów jako propozycje, które zapewniają ochronę przed komarami. Omawiając kryteria wyboru warto zwrócić też uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Tu na uwagę zasługują nie tylko dość ciężkie lampy żeliwne, ale również lampy aluminiowe i te, które są wykonane z wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Oczywiście, przed zakupem lampy dobrze jest też zastanowić się nad tym, jakie oczekiwania wiążemy z nimi. Inne rozwiązania są polecane wtedy, gdy interesuje nas przede wszystkim ciekawy efekt wizualny, a inne wtedy, gdy stawiamy na bezpieczeństwo i funkcjonalność.