single

Jak skutecznie przycinać krzewy i drzewa?

Wiele osób ma obawy przed przycinaniem drzew oraz krzewów obawiając się ich oszpecenia oraz osłabienia wzrostu. Tymczasem, jeśli cięcie jest wykonane fachowo, może przyczynić się jedynie do poprawy ich wyglądu oraz kondycji. Warto zatem zapoznać się z zasadami prawidłowego przycinania roślin.

Najlepszą porą na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna. Oczywiście, nie oznacza to, że późniejsze zabiegi nie są wskazane. Rośliny różnią się między sobą wrażliwością oraz porą zawiązywania pąków i samego kwitnienia, nic więc dziwnego, że nie zaleca się formowania każdej z nich w taki sam sposób.

Zasady cięcia roślin

Cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów

Cięcie pielęgnacyjne drzew oraz krzewów przewiduje usuwanie tych pędów oraz gałązek, które są suche, uszkodzone i chore. Zabieg taki wiosną można przeprowadzić na wszystkich posiadanych przez nas drzewach i krzewach, o ile, oczywiście, ich stan uzasadnia omawiane tu przedsięwzięcie. Najlepiej przystąpić do realizacji tego zadania w tym samym momencie, w którym rośliny rozpoczną wegetację, pozwoli nam to bowiem na bardziej trafne określenie, które z gałęzi wymagają specjalnego traktowania.

Cięcie korygujące

Cięcie korygujące z kolei jest wskazane przede wszystkim wówczas, gdy drzewa i krzewy zanadto się rozrastają lub charakteryzują się nadmiernie wybujałymi pędami, które wyrastają poza obrys korony. Przyczynia się ono do tego, że roślina zyskuje formę bardziej zwartą i regularną. W czasie tego cięcia dobrze jest też pozbyć się gałęzi, które wrastają do wnętrza korony, a także tych, które przyczyniają się do otarć kory. Z zabiegami tego rodzaju warto się pospieszyć tak, aby ich wykonanie stało się możliwe jeszcze zanim pojawią się liście.

Cięcie formujące

Cięcie formujące z kolei może być zaliczane do zajęć dla artystów. Podejmują się go przede wszystkim te osoby, które przywiązują dużą wagę do tego, jaki kształt mają drzewa oraz krzewy. Jeśli zieleń ma posiadać idealną formę najlepiej skrócić odpowiednio przyrosty. Częstotliwość takiego cięcia nie zawsze jest taka sama i w dużej mierze zależy od tego, z jakim gatunkiem drzewa mamy do czynienia, niekiedy więc konieczne staje się powtórzenie tej czynności dwa, a nawet trzy razy w sezonie.

Przycinanie żywopłotuTakie cięcie wydaje się nieuniknione choćby w przypadku stosunkowo młodych żywopłotów. Na szczęście, czynność ta, choć czasochłonna, szybko nam się odpłaca, mamy więc do czynienia nie tylko z coraz bardziej gęstą koroną, ale i z obfitym kwitnieniem. Gałęzie zazwyczaj są przycinane tuż za oczkiem, lekko na ukos. Jeśli mamy do czynienia z krzewami, które kwitną już wczesną wiosną, najlepiej wstrzymać się z cięciem do momentu, w którym dojdzie do ich przekwitnięcia. Jak najwcześniej warto zaś podcinać te, które kwitną w miesiącach letnich.

O czym warto pamiętać?

Przycinanie roślin nie jest skomplikowane, warto jednak pamiętać o tym, jaki jest najbardziej charakterystyczny kształt ich korony, a następnie dążyć do jego zachowania. Jeśli konary są grube, nie ma sensu niepotrzebnie się męczyć, do ich usuwania najlepiej więc wykorzystywać piłkę. Jeśli zaś mamy w ogrodzie iglaki i zależy nam na ich ładnym pokroju, cel ten stanie się łatwiejszy do osiągnięcia, jeśli będziemy przycinali jedynie ich najmłodsze pędy.