single

Przegląd najciekawszych krzewów ogrodowych

Krzewy ozdobne mają do spełnienia przynajmniej kilka zadań. Na pierwszy plan wysuwa się to, że właśnie one tworzą podstawę kompozycji ogrodu. Nie można jednak zapominać i o tym, że stanowią także jego wielką ozdobę zwłaszcza, jeśli pięknie kwitną, a do tego posiadają dekoracyjne liście.

Warto zatem zastanowić się nad tym, które z nich wybrać do naszego ogrodu. Trudno wyobrazić sobie ogród, w którym zabrakłoby ich całkowicie. Za zainwestowaniem w nie przemawia zresztą choćby to, że mamy do czynienia z roślinami wieloletnimi, które zwykle nie tylko nie mają zbyt dużych wymagań, ale są dodatkowo relatywnie proste w pielęgnacji.

Kalina koreańska

Krzewy ozdobne o pięknych kwiatach

Krzewy ozdobne zwykle przesądzają o tym, jaka jest kompozycja ogrodu, sprawdzają się przy tym jako tło dla niższych roślin. Nie bez znaczenia jest i to, że stanowią niezawodną ochronę działki przed sąsiedztwem, które potrafi być wyjątkowo uciążliwe. Jeśli zależy nam na krzewach, które będą charakteryzować się pięknymi kwiatami, z pewnością powinna nas zainteresować porzeczka krwista. Potrafi ona osiągnąć nawet dwa metry wysokości, a jednocześnie jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów. Jej kwiaty są bardzo liczne, zachwycają przy tym swoją różowo-czerwoną barwą. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych możemy cieszyć się nimi już w połowie kwietnia.

Krzew znakomicie radzi sobie nie tylko w półcieniu, ale i w pełnym słońcu. Lubi gleby żyzne i wilgotne, choć nie czuje się najlepiej w glebie podmokłej. Z kolei kalina koreańska jest krzewem osiągającym maksymalnie 1,5 metra wysokości. Ma białe kwiaty, a jej znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim duże, kuliste kwiatostany. Zwykle rozwijają się one razem z liśćmi, najczęściej pod koniec kwietnia i na początku maja. Jeśli posadzimy ją w pobliżu tarasu, z pewnością będziemy cieszyć się jej pięknym zapachem. Za zainteresowaniem się kaliną koreańską przemawia również to, że mamy do czynienia z krzewem, któremu wystarczy dość przeciętna ziemia.

Lilak pospolityBez lilak z pewnością spodoba się entuzjastom krzewów wysokich, w zależności od odmiany może bowiem osiągać od trzech od nawet pięciu metrów. Jeszcze jakiś czas temu można było spotkać się z nim w każdym niemal ogródku. Dziś jest krzewem nieco zapomnianym, choć kiedy w maju zaczyna kwitnąc, jego zapach rozchodzi się po okolicy. Nie przepada za kwaśnym podłożem, a jego kwiaty można potem eksponować w wazonach. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby rósł w słońcu, warto mieć przy tym na uwadze to, że bez lilak dobrze znosi suszę.

Piwonia krzewiasta potrafi osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu, rzuca się przy tym od razu w oczy, jej kwiaty mogą mieć bowiem nawet 20 centymetrów średnicy. Nie lubi, gdy podłoże, w którym została posadzona, jest kwaśne, choć nie przeszkadza jej zarówno posadzenie w półcieniu, jak i w pełnym słońcu. Przez pierwsze lata od momentu przesadzenia ma tendencję do przemarzania, co wymaga stosowania osłon, doskonale znosi jednak susze. Podobnie, jak inne krzewy przeznaczone do ogrodu odznacza się łatwością pielęgnacji, zadanie to może więc realizować nawet laik.