single

Jakich soczewek kontaktowych potrzebujesz?

Wady wzroku są już na tyle powszechne, że większość osób potrzebuje jakiegoś sposobu korekcji. Zazwyczaj decydują się one na okulary, chociaż stale na popularności zyskują soczewki kontaktowe. Jeśli również rozważacie taki zakup, to proponujemy zapoznać się z naszym artykułem.

Kiedy można nosić soczewki?

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, które potrzebują korekcji najczęstszych wad wzroku – dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu czy też prezbiopii (możliwe jest też występowanie więcej niż jeden wady wzroku jednocześnie). Dodatkowo na noszenie soczewek mogą zdecydować się również osoby, którym zależy na efekcie wizualnym. Mowa tu o soczewkach kolorowych, tzw. kosmetycznych, które mają zerową moc optyczną (chociaż mogą mieć również korekcyjną).

Zanim założymy pierwszy raz soczewki kontaktowe, konieczna jest wizyta u specjalisty od pomocy optycznych. Takim jest optometrysta lub lekarz okulista. Konsultacja jest konieczna z dwóch najważniejszych powodów. Po pierwsze specjalista musi potwierdzić, czy noszenie soczewek jest możliwe u danej osoby. Sporadycznie mogą bowiem występować przeciwwskazania dotyczące soczewek w ogóle lub konkretnych rodzajów czy materiałów. Dzieje się tak np. przy pewnych alergiach, chorobach oczu czy ogólnoustrojowych. Druga kwestia to rozpoznanie wady wzroku. Oczywiście na noszenie soczewek decydują się też osoby, które znają swoją wadę i korzystają z okularów korekcyjnych. Jednakże one również muszą udać się na konsultację, bo moc optyczna okularów i soczewek może się różnić. Samodzielny dobór soczewek na podstawie recepty na okulary może więc skończyć się ich złym dopasowaniem, co powoduje problemy z widzeniem dyskomfort czy wręcz błędne przekonanie, że jednak soczewki nie są dla nas. Optometrysta doradzi również, jakie soczewki powinniśmy wybrać.

Jakie szkła kontaktowe wybrać?

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na wadę, jaką korygują, materiał, z którego są wykonane oraz tryb noszenia. Dla krótko- i dalekowzroczności dobiera się soczewki sferyczne, dla astygmatyzmu toryczne, przy prezbiopii zaś progresywne. Jeśli chodzi o materiał, to producenci wykorzystują silikon hydrożelowy oraz hydrożel. Oba te tworzywa różnią się właściwościami i mogą być inaczej obierane przez nasze oczy.

W codziennym użytkowaniu soczewek największą uwagę przykłada się do tryby, w jakim są one noszone. Możliwości jest tu kilka.

Soczewki kontaktowe jednodniowe zakładane są rano, wieczorem zaś zdejmowane i wyrzucane. Polecane są osobom o wrażliwych oczach, przy skłonnościach do podrażnień, a także przy niektórych alergiach.

Soczewki miesięczne mogą być z kolei używane przez 30 dni. Są przeznaczone do noszenia w dwóch trybach, w zależności od modelu. Pierwszy to dzienny, gdzie soczewki zakładamy rano i zdejmujemy każdego wieczora. Drugi to całodobowy – w tym przypadku soczewki mogą być noszone również w nocy, można w nich też spać, a zdejmuje się je tylko raz na kilka dni. Teoretycznie producenci dopuszczają noszenie ich nawet 30 dni bez wyjmowania, ale akurat tak długi okres nie jest zalecany przez optometrystów. Cechą wspólną soczewek miesięcznych jest fakt, że po zdjęciu muszą być oczyszczone płynem pielęgnacyjnym i przechowywane również w nim. Jest to jednak wariant najbardziej ekonomiczny, bo para markowych soczewek wystarczająca na miesiąc noszenia kosztuje już od 30 złotych, a w promocji nawet taniej.

Artykuł partnera