single

Jakie nawozy stosować jesienią?

Jesień jest dla ogrodników czasem wytężonej pracy. nie chodzi jednak tylko o to, żeby uprzątnąć ogród. To, jak zadba się o niego późnym latem i jesienią, będzie bowiem wpływało również na kolejny sezon wegetacyjny i dlatego nie należy zapominać o jesiennym nawożeniu.

Najważniejsze cechy jesiennych nawozów

Na jesień stosuje się najczęściej specjalne gotowe nawozy. Dlaczego mieszanki, a nie samodzielnie dozowane kilka nawozów podstawowych? Przede wszystkim dlatego, że są one już optymalnie skomponowanie i nie ma ryzyka przenawożenia jednym ze składników. A dlaczego nie można kontynuować nawożenia nawozem wiosennym czy letnim?

Zmieniające się potrzeby roślin oznaczają konieczność dostosowania dostępności substancji mineralnych. Z jesiennych nawozów są często te pierwiastki, które są przydatne głównie w okresie wzrostu roślin, a nawóz jesienny stosuje się po to, żeby rośliny zimujące w glebie mogły przetrwać bez uszczerbku chłodniejszą porę roku.

Co znajduje się w jesiennym nawozie?

Typowy nawóz zabezpieczający będzie zawierał głównie związki fosforu i potasu. Jeśli będzie to mieszanka dedykowana roślinom kwitnącym i drzewom, to prawdopodobnie trafi tam też pewna ilość boru, manganu, żelaza czy miedzi, które są składnikami koenzymów i będą bardzo potrzebne wiosną w okresie początkowego wzrostu.

Dawkowanie i forma ważniejsze niż wiosną

Odpowiednia technika nawożenia jest ważna w każdym przypadku, ale wiosną można liczyć, że rośliny dość elastycznie wykorzystają pewien niewielki nadmiar nawozu. Zimą zaś nie tylko im to nie pomoże, ale nawet może bardzo szybko zaszkodzić, dlatego:

  • należy wybrać nawóz wygodny do stosowania. Może to być nawóz jesienny w płynie, ale znacznie częściej będą to granulaty, które równomiernie i przez dłuższy czas pozostają w glebie, rozwijając swoje działanie;
  • samo nawożenie powinno być rozłożone na kilka etapów od sierpnia do października, aby wysycić glebę potrzebnymi składnikami w okresie, kiedy rośliny faktycznie ich potrzebują;
  • często zaleca się pozostawienie części jesiennego nawozu na wiosnę – zanim jeszcze zacznie się intensywny wzrost.

Uniwersalne czy dedykowane? Jaki nawóz na jesień wybrać?

W dobrych punktach sprzedaży, na przykład sklep ogrodniczy sklep.poradnikogrodniczy.pl, można kupić zarówno nawozy uniwersalne na jesień, jak i mieszanki dedykowane na trawniki, pod drzewa lub do roślin kwiatowych. Ta różnorodność oczywiście ma swoje uzasadnienie w specyficznym zapotrzebowaniu poszczególnych grup roślin.

Teoretycznie, mając spore doświadczenie, można w pewnym zakresie zastępować te nawozy sobą nawzajem, jednak biorąc pod uwagę, że są to kompozycje naprawdę precyzyjnie opracowane, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup kilku mniejszych opakowań nawozów dedykowanych. Nawozy uniwersalne sprawdzą się przede wszystkim na świeżej, zrównoważonej glebie, ewentualnie również w tych ogrodach, które są bardzo różnorodne i precyzyjne podanie nawozów dedykowanych jest bardzo trudne.

Dobrze byłoby też uwzględnić jesienne nawożenie w kompleksowym planie całorocznej opieki nad ogrodem, bo przenawożenie latem może też rzutować na dobór jesiennego nawozu. Popełnione błędy będą się kumulowały, więc absolutnie nie może to być kwestia wyboru po prostu najpopularniejszego nawozu.

Jesienne nawożenie to spora sztuka, a poprawne przeprowadzenie tej operacji gwarantuje lepszy start ogrodu w kolejnym sezonie. Doborowi nawozów ochronnych na jesień warto poświęcić nieco więcej uwagi i kupować je w dobrym sklepie, gdzie w razie potrzeby można poprosić o profesjonalne wsparcie merytoryczne.
 

Materiał partnera