Jak założyć ogród. Przewodnik krok po kroku.
Wiele osób marzy o pięknym, bujnie kwitnącym ogrodzie. To miejsce, w którym można się zrelaksować, urządzać rodzinne przyjęcia, czy zabawiać dzieci. Ogrodnik musi wykonać wiele pracy, zanim będzie mógł cieszyć się relaksem wśród pięknych roślin. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące planowania przestrzeni ogrodowej.
Zanim przystąpimy do budowy ogrodu, warto poszukać inspiracji i zastanowić się nad stylem, jaki chcemy. Styl francuski kładzie nacisk na ład i symetrię w roślinach, natomiast styl angielski nawiązuje do świata przyrody. Ogrody wiejskie (zwane też rustykalnymi) wyróżniają się niepowtarzalnym klimatem i wieloma kolorowymi, prostymi kwiatami. Więcej polskich ogrodów można znaleźć w stylu japońskim i śródziemnomorskim.
Nasze oczekiwania dotyczące użytkowania ogrodu powinniśmy omówić z członkami naszej rodziny. Niektórzy lubią rabaty z dużą ilością roślinności i krzewów ozdobnych, które przypadną do gustu wszystkim. Inni wolą zaciszne zakątki, ukryte przed wzrokiem sąsiadów. Zwolennicy aktywnego wypoczynku potrzebują dużo miejsca do biegania i zabawy na trawniku. Pewnym kompromisem jest podzielenie ogrodu na mniejsze części, takie jak. reprezentacyjną, użytkową z ogródkiem warzywnym i częścią wypoczynkową. Warto przygotować miejsce do zabawy, jeśli w ogrodzie będą przebywać dzieci.
1. Projekt ogrodu
Na początku naszkicuj układ swojego wymarzonego ogrodu. Będziesz musiał wyznaczyć ścieżki i zdecydować, gdzie chcesz, aby ogród się znajdował. Najlepiej, aby ogród warzywny i ziołowy znajdował się w pobliżu kuchni. Plac zabaw dla dzieci powinien być widoczny z domu. Łatwiej będzie uniknąć błędów i oszacować koszty zagospodarowania terenu.
2. Roboty ziemne
Zanim zaczniesz zakładać ogród, ważne jest, aby oczyścić teren ze wszystkich gruzów i pozostałości po budowie domu. Do przekopania gleby można użyć szpadla i koparki do gleby. Ten etap jest konieczny, jeśli chcesz zainstalować elektryczność lub automatyczne nawadnianie.
3. Powierzchnia ogrodu
Możesz zaprojektować własną nawierzchnię z różnych materiałów. Możemy zaprojektować nieutwardzone lub utwardzone ścieżki. Te pierwsze pełnią funkcję dekoracyjną i świetnie nadają się do łączenia rabatek. Najczęściej wykonuje się je ze żwiru, granitu i kruszonego kamienia. Ich przepuszczalność może pomóc w rozwiązaniu problemu nadmiaru wody deszczowej. Kostka brukowa, kamień i plastry drewna to najpopularniejsze materiały do budowy ścieżek.
4. Mała architektura ogrodowa
Wyjątkowego charakteru nadają ogrodowi elementy małej architektury. Do takich elementów należą altany i pergole, trejaże, a także oczka wodne, wędzarnie, suszarnie i kratki. Można je wykonać samemu lub kupić gotowe. Można je wykonać samemu lub kupić gotowe w sklepach. Wszystkie konstrukcje ogrodowe powinny być dopasowane do domu i ogrodu.
Sprawdź również: Przygotowanie ogrodu warzywnego do zimy, co jeszcze trzeba zrobić
5. Płot i żywopłot
Zainstaluj płot lub żywopłot, aby wyznaczyć granice działki i osłonić niektóre obszary. Żywopłot składa się z ostrokrzewu, bukszpanu, głogu i grabu. Oset, jałowiec skalny, powojnik norweski, jaśmin i dzika róża to najpopularniejsze rośliny na nieformowany żywopłot.
6. Sadzenie drzew, roślin ozdobnych i kwiatów ogrodowych
Jest to jedna z najbardziej satysfakcjonujących prac w ogrodzie, która nie ma końca. Ponieważ niektóre drzewa i krzewy ozdobne mają duże korony, potrzebujesz dużo miejsca. Można tworzyć kwietniki z wieloma gatunkami roślin. Można je również zaplanować tak, aby były piękne i w pełni kwitnące o każdej porze roku. Na kwietniki świetnie nadają się zarówno proste linie, jak i te o bardziej nieregularnych kształtach. Łatwiej jest dbać o rośliny, jeśli wybierze się gatunki o podobnych potrzebach.
Katalog roślin pomoże Ci w wyborze drzew, krzewów i bylin, a także pnączy, krzewinek i kwiatów ogrodowych. Podstawowe informacje o uprawie roślin (np. Dowiesz się o stanowisku, rodzaju gleby i pielęgnacji roślin.
7. Zakładanie trawnika
Zakładanie podłoża lub wałowanie trawnika to ostatni etap. Nie należy chodzić po młodej trawie, ponieważ jest ona delikatna i podatna na uszkodzenia.
Komentarze (0)