Wybór wymarzonego projektu domu, a dopasowanie do potrzeb
Potencjalni inwestorzy, którzy podjęli decyzję o budowie własnego domu, stoją przed ogromnym szeregiem zadań. W pierwszej kolejności jednak należy zająć się wyborem projektu domu. Gama gotowych projektów domów jest bardzo szeroka, natomiast przy odrobinie wolnego czasu i chęci oraz pewnych ustaleń powinno się nam udać wybrać gotowy projekt domu.
WYBÓR PROJEKTU DOMU
Pierwszym parametrem którym powinniśmy się kierować przy wyborze projektu Naszego domu, to jego wielkość oraz rodzaj bryły. Wśród podstawowych projektów znajdziemy na pewno domy parterowe, domy z poddaszem użytkowym, domy nowoczesne, oraz typu stodoły.
Ważnym aspektem do przemyślenia jest również garaż, którego posiadanie w dzisiejszych czasach jest dla większości z Nas niezbędne. Garaż również można zrealizować w kilku formach, może na przykład być w bryle budynku, wolnostojący lub opcja ekonomiczna czyli wykonanie wiaty na samochody.
DOPASOWANIE DO POTRZEB
Najistotniejszym elementem decydującym o zakupie konkretnego projektu, będzie dopasowanie go do potencjalnych mieszkańców. Wszystkie projekty mają swoje wady ale posiadają również wiele zalet.
Domy parterowe, przeważnie tańsze w realizacji, bardziej rozłożyste, nowocześniejsze bryły, lecz przewiduje się je dla mniejszych rodzin lub osób starszych ze względu na brak wewnętrznej klatki schodowej.
Domy z poddaszem, obecnie są liderem wśród projektów domów jednorodzinnych. Posiadanie poddasza, daje komfort użytkowania domu dla wszystkich domowników. W takim domu znajdziemy za pewne więcej pomieszczeń, i pocieszymy się lepszą akustyką, można je również podzielić na część dzienną i część sypialnianą na co pozwalają dwie kondygnacje.
Pozostanie jeszcze kilka kwestii typu: wcześniej wymieniony garaż, rodzaje i wielkości przeszkleń, schemat konstrukcyjny dachu itp. Niemniej jednak, bardzo istotnym czynnikiem jest też ostateczna kwota realizacji domu.
FORMALNOŚCI
Gdy wybierzemy już odpowiedni projekt naszego domu, oraz go zakupimy, następnym krokiem powinna być wizyta u wybranego wcześniej lokalnego projektanta, który zaadaptuje projekt budynku do działki oraz dopełni koniecznych formalności, aż do uzyskania pozwolenia na budowę.
Podczas wizyty u projektanta, odbywa się również podjęcie ważnych decyzji. Podstawowym parametrem do ustalenia jest usytuowanie budynku na działce względem stron świata, możemy również nanieść zmiany w projekcie, które pozwolą jeszcze bardziej dopasować projekt domu do oczekiwań.
Wprowadzenie odpowiednich zmian może również wpłynąć na poprawę ekonomiczności domu, na przykład poprzez zwiększenie grubości izolacji, lub stolarki otworowej o lepszym parametrze przenikania cieplnego.
BUDUJEMY DOM !
Mamy pozwolenie na budowę? No to ''wbijamy łopatę''. STOP ! - kolejny moment na chwilę zastanowienia, w jaki sposób zrealizować budowę Naszego domu. Można to zrobić systemem gospodarczym lub kompleksowo przy skorzystaniu z usług firmy wykonawczej.
System gospodarczy na pewno, mocno zaburzy Nasze dotychczasowe, poukładane życie. Będziemy musieli się mocno zaangażować w budowę domu i organizację całego zaplecza. Realizacja przy współpracy z firmą to już znacznie bardziej komfortowa sytuacja, ale tutaj też trzeba pamiętać, aby wybrać firmę z doświadczeniem oraz cieszącą się dobrą opinią.
Oczywiście podczas całej budowy domu, musi towarzyszyć Nam kierownik budowy, to najważniejsza osoba na budowie, która pilnuje zgodności wykonania z projektem budowlanym, dba o BHP na placu budowy, oraz odbiera każdy zrealizowany etap inwestycji. Dlatego wybór kierownika budowy, również musi być rozsądny.
Artykuł partnera
Komentarze (0)