single

Panele akustyczne – jak zadbać o ciszę w swoim domu?

Większość z nas po całym dniu w pracy marzy o tym, aby w ciszy i spokoju usiąść w hotelu, wypić filiżankę herbaty i w końcu odpocząć. Jednak nie zawsze da się to zrobić. Mieszkania w Polsce nie są zbyt dobrze wygłuszone. W dużej części z nich słychać odgłosy życia sąsiadów. Ciężko się zrelaksować przy odgłosach rozmów, kłótni bądź telewizora znajdującego się za ścianą. Ten sam problem mają firmy, których siedziba mieści się w starym budownictwie. W związku z tym, że hałas może przeszkadzać w codziennym życiu i nie pozwala się skoncentrować, powstało wiele produktów, które mają za zadanie wygłuszyć pomieszczenia. Jednym z takich produktów są panele akustyczne. 

Działanie hałasu na zdrowie człowieka

Hałas jest wszechobecny, więc praktycznie nie zwracamy na niego uwagi. Mało kto zdaje sobie sprawę jak hu, szum, głośna muzyka wpływają na nasz słuch. A jest to przecież jeden z pięciu zmysłów, które pozwalają na kontakt człowieka ze światem  zewnętrznym. Niestety ludzie częściej dbają o wzrok, ale o słuchu zapominają. Czym zatem jest hałas i jak wpływa na człowieka?

Międzynarodowa Organizacja Pracy określiła hałas jako „każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu, albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów”. Z punktu widzenia mechanicznego są to drgania. Destrukcyjny wpływ na człowieka mają dźwięki o natężeniu powyżej 75 dB (decybeli). 

Hałas jest szkodliwy dla zdrowia człowieka. Męczy fizycznie i psychicznie. Wpływa na pogorszenie samopoczucia ludzi. Może przeszkadzać w pracy, ponieważ dekoncentruje pracowników. Oprócz tego może być przyczyną bezsenności, podwyższonego ciśnienia wzrostu agresji i stresu. Najgorszym skutkiem ciągłego przebywania w pomieszczeniach z dużym natężeniem dźwięków jest utrata słuchu. W związku z tym należy zadbać o swój słuch i o to, aby nasz organizm mógł należycie odpocząć. Warto zacząć od wygłuszenia swojego mieszkania.

panele 3D

Panele akustyczne – sposób na głośne mieszkanie

Jeśli ścian naszego mieszkania są cienkie i słychać wszystko, co dzieje się u sąsiadów, to najlepszym sposobem na zmianę tej sytuacji będzie zainstalowanie paneli akustycznych (EHO Muteboards). Do małych pomieszczeń najlepsze będą panele pochłaniające i rozpraszające. Montowane są bezpośrednio na ścianę, dzięki czemu pochłaniają wszystkie dźwięki zanim dotrą do naszych uszu. Obecnie coraz więcej firm kładzie nacisk na to, aby użytkownicy mogli samodzielnie instalować panele. Dlatego większość produktów akustycznych ma prostą konstrukcję. Dodatkowo zwraca się uwagę na wizualną stronę paneli. Często są one wykonywane z drewna, dzięki czemu pasują do różnych pomieszczeń. Na rynku można również znaleźć panele akustyczne 3D, które dzięki swojemu specyficznemu kształtowi pochłaniają hałas w jeszcze większym stopniu.

Najistotniejsze jest, że w końcu będzie można cieszyć się ciszą wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy. Nasz organizm będzie mógł odpocząć, a słuch nie będzie tak obciążony, jak przez cały dzień.