single

Właściwości kołdry obciążeniowej

Czy słyszeliście kiedykolwiek wcześniej o kołdrze obciążeniowej? Jeżeli nie, najwyższy czas to zmienić! Niepozorne przykrycie spośród innych wyróżnia się przede wszystkim wagą. Jak sama nazwa wskazuje, jej właściwością jest generowanie dodatkowego obciążenia na ciało, które użytkownicy kołdry porównują do przytulenia. Nacisk przykrycia oddziałuje na receptory ukryte w skórze, stawach oraz mięśniach. Ucisk wchodzi także w bezpośrednią interakcję z układem nerwowym, dając mu możliwość odprężenia i chwili relaksu. Od właściwości pobudzających receptory i polepszających odbiór czucia głębokiego, kołdrę obciążeniową mianuje się także sensoryczną lub terapeutyczną. Jakie jeszcze korzyści płyną z użytkowania kołdry i jaką wybrać na start?

Właściwości

Kołdra obciążeniowa jest szyta ręcznie z naturalnych materiałów, które zapewniają korzystającym otulenie ciepłem jak w przypadku standardowej kołdry. Dodatkowo środek wypełnia drobny, szklany lub stalowy granulat, który ulokowany jest na całej długości przykrycia. Pod wpływem jego nacisku organizm zaczyna produkować dwa hormony – serotoninę i melatoninę. Pierwszy z nich, nazywany również hormonem szczęścia, pozytywnie emanuje na samopoczucie oraz układ nerwowy. Serotonina to złoty środek na stany lękowe oraz depresję. Wzmożona produkcja melatoniny następuje o zmierzchu, kiedy organizm szykuje się do snu. Jako hormon odpowiada między innymi za regulację dobowego rytmu człowieka, a jego niedobór może odbijać się na jakości naszego wypoczynku. Kołdra obciążeniowa czule okrywa ciało, a wytwarzana dzięki temu melatonina ułatwia zasypianie. Terapeutyczne przykrycie jest rekomendowane z tego powodu osobom: z zaburzeniami snu, borykającym się ze stresem oraz nadpobudliwością. Pod wpływem delikatnego, choć wyczuwalnego ucisku, zwiększa się propriocepcja ciała, czyli jego czucie głębokie. Kołdra obciążeniowa pomaga lepiej odbierać i organizować bodźce przez układ nerwowy. Ze względu na właściwości sensoryczne, udokumentowane i potwierdzone wieloletnimi badaniami, terapeuci chętnie wprowadzają kołdrę obciążeniową do terapii osób z zaburzeniami SI. Niezawodnie sprawdza się również u osób z Aspergerem i przy fizjoterapii pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Coraz częściej sięgają po ten prozdrowotny sprzęt także osoby z objawami Parkinsona oraz seniorzy z demencją.

Jaką kołdrę wybrać?

Kołdrę obciążeniową przede wszystkim należy dostosować do wagi docelowego odbiorcy. Przykrycie terapeutyczne powinno stanowić około 10-15% masy użytkownika. Ze względu na wartość terapeutyczną i prozdrowotną najlepiej skonsultować swoją decyzję o włączeniu jej do codziennej rutyny przez specjalistę. Kołdra obciążeniowa to wyrób medyczny. Należy się tym kierować przy wyborze miejsca zakupu. W tym przypadku proponujemy korzystać z zweryfikowanych i bezpiecznych źródeł, gdzie mamy pewność jakości produktów. Jednym z dostawców kołder, a także innych akcesoriów obciążeniowych, jest sklep internetowy Gravity. Kołdry posiadają liczne certyfikaty, są szyte z mistrzowską precyzją, w różnych zakątkach Europy, z hiszpańskiej bawełny. Zarówno dorośli, jak i dzieci, będą mogły znaleźć tam produkt dostosowany pod indywidualne i wyrafinowane preferencje.