single

Jak uprawiać rośliny doniczkowe?

Większość roślin do pielęgnacji w domu jest już w doniczkach. Nie jest konieczne samodzielne ich sadzenie. Jeśli piękne kwiaty mają cieszyć domowników i gości, to równie ważna jest dalsza uprawa roślin.

Podlewanie jest najbardziej podstawową czynnością. Trudno jest podać dokładne wskazówki dotyczące podlewania, takie jak częstotliwość i ilość. Można podać ogólną wskazówkę, że rośliny należy podlewać raz w tygodniu latem i raz w miesiącu zimą. Reszta będzie zależała od gatunku, ilości światła słonecznego i temperatury oraz wilgotności. Wiele osób popełnia częsty błąd podlewania "za dużo". Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie, a nawet śmierć. Istnieje łatwy sposób, aby stwierdzić, czy Twoja gleba potrzebuje podlewania. Powinna mieć jaśniejszy kolor, być sucha w dotyku i odstawać od ścianek doniczki. Nie tylko górne warstwy gleby wymagają sprawdzenia. Najważniejsze są głębsze warstwy. Więcej na temat roślin oraz ich uprawy przeczytasz na https://ksiegaroslin.pl/

Nawozić można od marca wraz z nadejściem wiosny. Należy pamiętać, aby nie nawozić roślin doniczkowych zimą. Nie będą one rosły, jeśli nie otrzymają odpowiedniej ilości światła, a wtedy nie dostaną wystarczającej ilości składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku podlewania, to błędne przekonanie może prowadzić do nadmiernego stosowania nawozów. Nadmierne nawożenie może być spowodowane zbyt dużą ilością składników odżywczych. Jest to widoczne, gdy roślina usycha pomimo posiadania dobrej gleby i wilgoci. Problem ten można rozwiązać poprzez dokładne przemycie korzeni bieżącą wodą lub całkowitą wymianę gleby.

Roślina doniczkowa

Można użyć gotowych, łatwo dostępnych na rynku, preparatów. Ważne jest, aby odróżnić kwiaty ozdobne od ozdobnych liści. Do prawidłowego formowania pąków pierwszy gatunek wymaga dużo więcej fosforu i potasu. Drugi gatunek wymaga więcej azotu i magnezu. Może to spowodować, że roślina przestanie się rozwijać, jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo. Do nawożenia gleby możesz użyć pałeczek, kulek lub granulatu. Możesz też użyć nawozów płynnych, które zostały rozcieńczone wodą. Te płynne preparaty są odpowiednie dla delikatnych roślin ze względu na możliwość regulowania ich stężenia. Konkretny produkt będzie decydował o dawkowaniu. Można zdecydować się na nawożenie nawet przez pół roku i nie martwić się o nie ponownie, stosując substancje o wolniejszym działaniu. Występują one zarówno w postaci kulek, jak i bryłek. Jak wszystkie nawozy, ich wielkość zależy od wielkości i kształtu doniczki.

Oprócz podlewania i nawożenia roślin ważne jest regularne przycinanie. Jeśli liście nie są zwiędnięte lub mają brązowe plamy, nie będą już spełniać swojego dekoracyjnego zadania. W sezonie grzewczym liście stają się bardziej zakurzone. Kurz zatyka stomaty liści, uniemożliwiając im oddychanie. Od czasu do czasu konieczne będą ich prysznice.