single

Oto 4 sprawdzone sposoby na mały ogród.

Sezon wiosenny i letni to czas, kiedy słońce częściej niż zwykle wdziera się do okien. Nie zawsze mamy luksus aranżowania dużych ogrodów. Czasami jednak jest to trudniejsze do wykonania. Wcale nie musi być ciasno i ubogo urządzony. Jaki jest Twój pomysł na mały ogród?

Jak zabrać się za jego urządzenie? Zanim zaczniesz urządzać...

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie przestrzeni, zanim zaczniesz uprawiać ogród. Nie chodzi o to, by ograniczać swoją kreatywność. Projektując ogród, możesz zaoszczędzić pieniądze i dokonać przemyślanych zakupów. Jednak dzięki temu będziesz mógł również w pełni wykorzystać swoją przestrzeń. Małe ogrody są często ograniczone przez przestrzeń. Jak to zrobić?

Wybierz styl, w jakim chcesz urządzić swój ogród

Dopasujesz do niego meble i dodatki dekoracyjne. Dzięki temu unikniesz chaosu.

Zdecyduj, czego chcesz od swojego ogrodu

Niektórzy ludzie lubią uprawiać ogród, sadzić kwiaty i dbać o nie każdego dnia. Inni wolą przebywać na łonie natury i nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację kwiatów czy krzewów. Musisz zdecydować, po której stronie jesteś. Pomoże to w wyborze dekoracji i mebli ogrodowych.

Podziel ogród na strefy

W swoim projekcie powinieneś podzielić ogród na strefy. Strefa relaksu to miejsce, w którym można umieścić meble lub hamak. Możesz też zrobić strefę kwiatową wykorzystując rośliny ozdobne lub dodać ogrodowi charakteru umieszczając figury dekoracyjne. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Wybierając rośliny, weź pod uwagę dostępną przestrzeń

Unikaj krzewów, które są zbyt wysokie lub ciężkie. Te pierwsze mogą zajmować zbyt dużo miejsca, natomiast te zbyt wysokie mogą zacieniać ogród. Opcją są również krzewy zimozielone. Nawet gdy pogoda nie jest idealna, ogród nadal będzie piękny.

Pomysł 1: Przede wszystkim relaks

Ta aranżacja zakłada, że nie masz zbyt wielu roślin. Piękny trawnik i kilka małych krzewów może urozmaicić niewielką przestrzeń. W tym małym ogrodzie wystarczą jedynie meble lub leżaki. Wystarczy mały drewniany stół i kilka krzeseł. W słonecznym ogrodzie pomocny może być duży parasol lub budowa małej altanki. Jej obecność daje duże możliwości dekoracyjne. Oprócz pięknych lamp z ozdobnymi żarówkami, tworzą urocze zasłony z tkaniny odpornej na wilgoć.

Dla estetycznego wyglądu i zdrowia Twoich drzew ważna jest ściółka. Do tego celu możesz wykorzystać korę lub kamienie. Wyglądają one świetnie, a dodatkowo pomogą roślinom, które preferują suchą i ubogą glebę. Tego typu ogród jest prosty, estetyczny i wymaga bardzo mało pracy.

Nowoczesny ogród

Pomysł 2: Twój własny ogród owocowy

Możesz wybrać małe krzewy lub drzewa owocowe, jeśli lubisz pracować w ogrodzie, zwłaszcza gdy masz duże rośliny. Trudno o drzewa w małych ogrodach, ale można mieć w ogrodzie krzewy truskawek, malin, jeżyn i poziomek. Nie są one łatwe w utrzymaniu. Trzeba dbać o ich zdrowie poprzez regularne przycinanie, nawożenie i ochronę przed szkodnikami. Zioła są wdzięczne. Mogą łatwo rosnąć i wymagają bardzo mało miejsca.

Możesz umieścić krzewy owocowe wzdłuż ogrodzenia w swoim ogrodzie. Będą one stanowiły świetną granicę dla Twojego ogrodu, a także pomogą Ci rozwinąć jego środek. Jest to świetne miejsce na relaks z meblami ogrodowymi w kolorze drewna, oraz grillem. Dzięki temu chwile spędzone na świeżym powietrzu będą jeszcze przyjemniejsze. Spodoba Ci się pomysł na aranżację krzewów w ozdobnych pojemnikach. Jeśli znajdziesz takie rozwiązanie, będziesz mógł cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Sprawdź jak uprawiać owoce i warzywa na małym patio lub balkonie wchodząc na https://ekupno24.pl/a/nryq,jak-uprawiac-owoce-i-warzywa-na-malym-patio-lub-balkonie.

Pomysł 3: Ogród niczym z magicznej krainy.

Czasami ogród nie powinien służyć jako miejsce relaksu i odpoczynku. Czasami właściciel ogrodu może cieszyć się widokiem wielu kwiatów, krzewów i drzew. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrealizować swoje marzenie o takim projekcie. Są to pewne rzeczy, o których warto pamiętać:

  • Należy tak urządzić rabaty kwiatowe, aby różne gatunki mogły rosnąć obok siebie.
  • Aby zapewnić sobie stały dostęp do swojego magicznego ogrodu i móc go pielęgnować, wytycz ścieżki.
  • Zanim posadzisz rośliny, oceń nasłonecznienie różnych obszarów ogrodu. Dzięki temu będziesz mógł dopasować rośliny do konkretnych obszarów. Niektóre kwiaty wymagają więcej światła słonecznego do wzrostu, podczas gdy inne mogą rozwijać się w zacienionych miejscach.
  • Oczko wodne można zbudować także w mocno ukwieconym i porośniętym krzewami ogrodzie. Wystarczy mieć odpowiednie warunki i czas na jego utrzymanie, można rozważyć jego budowę. Dzięki takiej przestrzeni można cieszyć się relaksem czytając książkę lub huśtając się w hamaku. Być może wolisz meble, które mogą być używane przez więcej osób, ale nie masz zbyt wiele miejsca, więc możesz rozważyć meble skrzyniowe z miękkimi poduszkami i wygodnymi projektami. Możesz je zaaranżować na wiele różnych sposobów.

Pomysł 4: Nowoczesny ogród

Nowoczesność to również trend w ogrodach, podobnie jak we wnętrzach. Do organizacji ogrodu można wykorzystać nowoczesne dodatki. W tym miejscu bardzo przydatne może być ogrodzenie gabionowe. Są to niewielkie kamienie, które zamknięte są za siatką. Nie tylko oddzielają przestrzeń, ale także sprawiają, że jest ona wyjątkowa i piękna. Zwróć uwagę na szerokość swojego ogrodzenia, jeśli masz małe podwórko. Możesz nadać mu drugie przeznaczenie i zrobić z niego donicę. Łatwo posadzić w nich rośliny, a efekt będzie cieszył oczy.

Nowoczesne ogrody mogą zawierać funkcjonalne i atrakcyjne miejsce do siedzenia. Warto rozważyć meble metalowe i w ciemnych kolorach. Świetnie wyglądają obok ozdobnych żarówek rzucających ciepłe światło lub roślin kwitnących w chłodnych kolorach.

Mieszanie stylów dzięki mocy dodatków

Mały ogród powinien być miejscem, w którym możesz się zrelaksować, sam lub z rodziną i przyjaciółmi. Choć możesz zaczerpnąć trochę inspiracji z różnych propozycji jego dekoracji, ostateczna decyzja należy do Ciebie. Przy dekorowaniu tej przestrzeni ważne są akcesoria. Powinieneś zainwestować w produkty, które ożywią ogród. Wykorzystaj oświetlenie i delikatne dekoracje. Czasami małe poidełka dla pszczół mogą podwoić się jako piękne dekoracje i służyć ważnemu celowi. Ogród to przede wszystkim bycie bliżej natury i to właśnie jest w nim najpiękniejsze.