single

Salon dzielony na strefy – jak go zaaranżować, by stworzyć wygodną, ale i stylową przestrzeń?

Zwykle to właśnie salon jest największym pomieszczeniem w naszym mieszkaniu, a czasem nawet jedynym. Z tego powodu w różny sposób można dzielić go na strefy. Każda z nich musi być maksymalnie ergonomiczna, ale i stylowa. Dlatego w dzisiejszym poradniku podpowiemy w jaki sposób zaaranżować to reprezentacyjne pomieszczenie.

Wykończenie ścian i podłóg – czy wyróżnić strefy innym kolorem lub materiałem, a może postawić na monochromatyzm?

Podział na strefy jest konieczny, kiedy mieszkanie jest niewielkie i salon musi pełnić wiele funkcji. Jednak czy poszczególne strefy powinny być wyróżnione inną barwą czy rodzajem wykończenia. Doskonale do salonu sprawdzą się płyty podłogowe. Można postawić na wielkoformatowe, w przypadku których nie trzeba stosować szerokich fug i podłoga prezentuje się jednolicie. Poza spiekami kwarcowymi świetnie sprawdzą się także gresy, które możecie zamówić w sklepie klink.pl. Wysokiej jakości materiały gwarantują trwałość wykończenia na lata. Jeśli chodzi o ściany można pokusić się o kontrastowe lub dopełniające połączenie barw i każdą ze stref pomalować w innym odcieniu np. szarości albo barwach kontrastujących, np. szarości i błękicie. W jednej ze stref może znaleźć się również wykończenie z imitacji kamienia czy płytki klinkierowej albo ciekawa tapeta. Takie zestawienia, jeśli są dobrze pomyślane mogą dodać wnętrzu nietuzinkowy charakter.

Strefa wypoczynkowa w salonie, która może być także strefą sypialnianą

Teraz czas przejść do owych stref. Oczywiście w żadnym salonie nie można pominąć strefy wypoczynkowej z elegancką sofą i fotelami bądź narożnikiem i pufami. To absolutne must have, gdyż meble wypoczynkowe tworzą reprezentacyjny charakter salonu. Do stylistyki kolonialnej pasować będą sofy i fotele ze skórzaną tapicerką. Z kolei do stylu industrialnego doskonale sprawdzi się narożnik na metalowych, czarnych nóżkach o prostej formie, bez zbędnych zdobień, a w stylistyce glamour warto oczywiście postawić na aksamitne wykończenie materiału, a także srebrne lub złote nóżki. Niezbędne będą także pikowania. Strefa wypoczynkowa w której znajdzie się także miejsce dla ławy oraz stolika RTV bądź wnęki z telewizorem może stać się także strefą sypialnianą. W tym przypadku wypoczynki powinny być wyposażone w funkcję spania. Co ciekawe można zadbać o dodatkowe miejsca do snu dla gości nie tylko wybierając rozkładaną sofę czy narożnik z funkcją spania, ale również rozkładany fotel.

Strefa jadalniana – dla tych, którzy nie mają jadalni

Nie w każde mieszkanie jest przestronnym 90-metrowym apartamentem, zatem z reguły nie można pozwolić sobie na stworzenie osobnego pomieszczenia, w którym znajduje się tylko jadalnia. Jednak duży stół z krzesłami, zatem strefę jadalnianą warto zorganizować w salonie. Może stać tuż obok mebli wypoczynkowych. Do wyboru jest wiele modeli zarówno rozkładanych, jak i nierozkładanych i w zależności od dostępnej przestrzeni użytkowej można dobrać odpowiedni wymiar. Stoły mogą być bardzo różne z metalowymi, bądź drewnianymi nogami, a także blatem z płyty mdf, drewna czy też szkła. W zależności od wyglądu stołu warto dopasować do niego krzesła utrzymane w podobnej stylistyce. Zatem mogą być to hokery z tapicerowanym siedziskiem posadowione na drewnianych nogach czy też metalowej stopie albo tradycyjne krzesła drewniane z ażurowym oparciem, czy też modele z pikowaną tapicerką. Na stole warto postawić wazon z kwiatami, najlepiej świeżymi, ciętymi. W ten sposób salon nabierze jeszcze więcej walorów dekoracyjnych.

Strefa biblioteczna i strefa pracy – kiedy stworzenie osobnego gabinetu nie jest możliwe

Gdy nie ma miejsca na własny gabinet można go zorganizować w salonie. Aby zapewnić sobie nieco prywatności można zaopatrzyć się w parawan, który jednocześnie może świetnie komponować się z wybraną aranżacją. Strefę oddzielenia mogą stanowić również regały na książki, bo kto powiedział, że koniecznie muszą stać równolegle do ściany. W strefie pracy musi znaleźć się oczywiście biurko, a także fotel biurowy. Taka strefa może być także funkcjonalną biblioteczką, czyli tradycyjnym miejscem relaksu.

W salonie warto wykorzystać również kwietniki, gdyż zielone rośliny pochłaniają szkodliwe jony i wprowadzają do wnętrza zdrowy mikroklimat. Można je zawiesić na ścianie i w ten sposób zaoszczędzić miejsce.

Artykuł sponsorowany