single

Jakie zioła i rośliny lecznicze możemy znaleźć w ogrodzie?

Choć wiele osób zdaje się o tym zapominać, w naszych ogrodach możemy znaleźć wiele roślin odznaczających się właściwościami leczniczymi. Warto je poznać, potem zaś zorientować się, jak można wykorzystać je w praktyce.

Rośliny lecznicze: popularne chwasty

Bardzo często roślinami leczniczymi okazują się chwasty do tej pory znane jedynie z tego, że w ogrodzie toczymy z nimi regularną walkę. Nikt za nimi nie przepada, z pewnością jednak wielu ogrodników ucieszy wiadomość, że można je wykorzystać nieco inaczej niż początkowo sądzono.

Mniszek lekarskiMniszek lekarski

Ciekawym przykładem może okazać się w tym kontekście mniszek lekarski, który zwykle jest wykorzystywany wtedy, gdy doskwiera nam wątroba i woreczek żółciowy, choć jest również lekiem o działaniu moczopędnym. Jego właściwości mogą imponować nawet osobom podchodzącym z ostrożnością do ziołolecznictwa, nie może być jednak inaczej, skoro mamy do czynienia z rośliną, która obniża poziom cukru we krwi. Napary z mniszka lekarskiego przeważnie przygotowuje się wykorzystując w tym celu susz z tej rośliny. W tym celu na początku kwietnia dobrze jest zebrać koszyczki kwiatowe, rozety, a nawet korzenie. Wiosną też świeże liście mniszka okazują się ciekawym i bardzo smacznym dodatkiem do sałatek.

Babka szerokolistna

Także babka szerokolistna nie powinna być obca wszystkim tym osobom, które interesują się ziołami. Także w jej przypadku najlepszy okazuje się napar przygotowany z suszonych liści, ten ma bowiem właściwości przeciwzapalne, wirusobójcze, a nawet wykrztuśne. Liście można zbierać przez cały czas, w którym trwa sezon wegetacyjny. Warto pomyśleć jednak nie tylko o nich, ale również o soku tej rośliny. Zwraca on na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że posiada właściwości gojące. Jeśli mamy do czynienia z urazem, powinniśmy lekko naciąć jeden lub kilka liści babki, a następnie przyłożyć je w odpowiednie miejsce. Takie rozwiązanie sprawdzi się nawet, gdy zaatakuje nas kleszcz.

Jasnota biała

Jasnota biała

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się jasnota biała, pamiętajmy przede wszystkim o leczniczych właściwościach, jakie posiada napar z jej kwiatów. Okazuje się, że jest on nieoceniony w momencie, w którym nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z biegunką, schorzeniami górnych dróg oddechowych, a nawet z ranami. Roślina kwitnie dość długo, proces ten bowiem zaczyna wiosną, a kończy dopiero jesienią. Kwiaty najlepiej wyskubywać dbając o to, aby same pędy pozostały nienaruszone. Co ciekawe, młode kwiaty i liście mogą być też z powodzeniem stosowane jako dodatek do sałatek.

Rośliny lecznicze: kwiaty i owoce

Oczywiście, nie tylko chwasty sprawdzają się znakomicie jako rośliny lecznicze. Nie brakuje także krzewów, które nie tylko są bardzo wartościowe, ale również znakomicie wyglądają. Tu warto wspomnieć choćby o aronii czarnej ze świeżymi i przetworzonymi owocami, które mogą ułatwić prowadzoną przez nas walkę z nadciśnieniem. Owoce zasługują na uwagę jednak także dlatego, że są bogate w witaminy.