single

Nawozy azotowe - dlaczego warto?

Nawozy są powszechnie stosowane w naszych ogrodach, aby poprawić jakość bytujących w nich roślin. Jedną z popularniejszych opcji, zarówno we własnym ogrodzie, jak i w rolnictwie, jest nawóz azotowy, którego możliwości trudno przecenić. Azot wspiera rośliny ze słabo rozwiniętym układem korzeniowym oraz przedłuża ich wegetację - dzięki jego zastosowaniu ich kondycja znacząco się poprawia. Co musisz wiedzieć o nawozach azotowych?

Dlaczego azot jest ważny dla roślin?

Rośliny pobierają azot z gleby w dużej ilości - zmniejszenie jego podaży odbija się na ich rozwoju. Rośliny ogrodowe często mają mniejszy dostęp do azotu w glebie niż dziko żyjący koledzy, dlatego warto je nawozić. Azot przedłuża wegetację roślin, wspiera ich rozwój, wspomaga przy np. problemach z rozwinięciem systemu korzeniowego w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych. Warto jednak wiedzieć, że nawozy azotowe w rolnictwie są stosowane z dużą ostrożnością - w naszym ogrodzie bez obaw możemy go stosować tylko w przypadku roślin ozdobnych i owocowych.

Nawozy azotowe - jak nawozić?

Nawozy azotowe przedłużają aktywność roślin, dlatego kategorycznie nie możemy z nich korzystać jesienią, kiedy roślina musi zahamować wegetację na okres zimowy. Na nawóz azotowy wpływają również deszcze - wypłukiwany w głąb gleby staje niedostępny dla roślin - dlatego należy nawozić w dobrą pogodę, najlepiej kilka razy w roku wiosną i latem. Nawozy azotowe sprzedaje się w formie płynnego oprysku lub posypowo.

Jakie są rodzaje nawozów azotowy?

Istnieje kilka rodzajów nawozów azotowych, które różnią się od siebie formą azotu, która w nich występuje. W tej grupie wymieniamy nawozy amonowe, nawozy saletrzane, nawozy saletrzano-amonowe oraz mocznik nawozowy (nawozy amidowe).

Rodzaje nawozów azotowych:

  • - nawóz amonowy - silnie zakwaszający, dobrze rozpuszcza się w wodzie, stosuje się wyłącznie na glebach zasadowych lub neutralnych,
  • - nawóz saletrzany - występuje w składzie z różnymi innymi składnikami mineralnymi, które razem oddziaływują na roślinę, polecana jest in. saletra wapniowa,
  • - nawóz saletrzano-amonowy - połączenie saletry i nawozu amonowego - saletrzak to najpopularniejszy nawóz, bo łatwo się go stosuje. Wzmacnia glebę przed zasiewem,
  • - nawóz amidowy - jest bardzo bogaty w azot (aż 46%) i dobrze dokarmia rośliny, ale nie działa na każdej glebie (przede wszystkim na bardzo kwaśnej) i jest nieskuteczny na mokrym i ciężkim podłożu.

Ile kosztuje nawóz azotowy?

Nawozy azotowe nie są drogie. Worek ok. 2 kg popularnego saletrzaka to koszt ok. 10 zł. Saletra amonowa kosztuje ok. 12 zł w tych samych gabarytach. Im większa objętość, tym produkt wychodzi taniej w przeliczeniu na kilogramy, ale warto pamiętać, że do małego ogródka taka ilość może okazać się za duża - wystarczy tylko kilkaset gramów nawozu na ar. Nawozy szybko tracą ważność, zmieniają swój skład i mogą być toksyczne dla roślin, zwierząt i człowieka - dlatego kupowanie na zapas w tym przypadku jest nieprawidłowe.

 

Materiał zewnętrzny