single

Lampy a dekoracja salonu

Lampy stały się nie tylko sprzętem, dzięki któremu możemy oświetlić nasze wnętrze - to także wspaniały element dekoracyjny, który pomaga w tworzeniu stylowego pomieszczenia! Jak posługiwać się lampami, aby nasz pokój zachwycał?

Lampy a wystrój salonu

Lampy od dawna już pełnią nie tylko praktyczną funkcję oświetlaczy wnętrz, lecz również są ważną dekoracją. Salon jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu - to tam bowiem spotyka się cała rodzina i spędza większość wspólnego czasu, i to właśnie tam zapraszamy gości, którzy nas odwiedzają. Ważne jest zatem, aby tak ważne pomieszczenie prezentowało się szczególnie dobrze. W salonie powinno się znaleźć wiele lamp. Chodzi o to, aby istniała możliwość dostosowania światła do sytuacji. Inne światło płynie bowiem z kinkietów, inne z lamp stojących, a jeszcze inne z lamp wiszących (żyrandoli). Wszystkie trzy typy lamp powinny znaleźć się w salonie. W ten sposób będziemy mogli albo oświetlić pokój jasno, albo też oświetlić tylko jego fragment. Będziemy również mogli stworzyć w salonie wyjątkowy nastrój, gdy zdecydujemy się na ciepłe, przygaszone światło płynące z kinkietu.

Salon a oświetlenie

Dobierając odpowiednie oświetlenie, jesteśmy w stanie prawdziwie zaczarować salon! Możemy na przykład sprawić, że będzie wydawał się większy - wystarczy skorzystać z pomocy kilku lamp, świecących rozproszonym światłem. W ten sposób można również optycznie podwyższyć sufit - wystarczy, że światło lampy zostanie skierowane ku górze. Można również umieścić lampy przy lustrze, albo na parapecie - to także sprawi, że salon będzie sprawiał wrażenie szerszego i bardziej otwartego. Jeśli zaś chcemy, aby pokój wydawał się dłuższy, oświetlmy jedną z jego dłuższych ścian - można w tym celu zawiesić na niej rzędem kilka kinkietów.

Oświetlenie do salonuWarto jednak, żeby w pomieszczeniu były ustawione także i lampy o zamkniętym kloszu, które rzucają przytłumione światło. W ten sposób można stworzyć niezwykle przytulną atmosferę - prawdziwie domową, romantyczną i nastrojową. Wiele osób obawia się ustawiać w salonie lamp o intensywnych kolorach, czy ciekawych kształtach. Niepotrzebnie! Jeśli salon nie wyróżnia się niczym szczególnym, tego typu lampa jest w stanie zmienić go w interesujące wnętrze! Odciąga bowiem uwagę od całości. W nowoczesnych wnętrzach powinny zatem znaleźć się barwne lampy. Oryginalny salon można również przystroić lampą papierową lub lampą z czarnego metalu.

Jak oświetlenie może wpływać na salon?

Gdy zastanawiamy się nad najważniejszymi elementami składającymi się na wystrój salonu, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jednym z najbardziej istotnych jest jego oświetlenie. Pełni ono przede wszystkim funkcję praktyczną, duże znaczenie ma jednak również jego rola dekoracyjna. Nie można pominąć również charakterystycznych dla światła właściwości plastycznych, to bowiem właśnie one przyczyniają się do tego, że możliwa staje się zmiana proporcji małego salonu. Znalezienie odpowiedniego oświetlenia jest przy tym łatwiejsze, gdy zwraca się uwagę na kilka zasad. Jedna z najważniejszych mówi o tym, że właśnie światło może udoskonalić kształt niewielkiego salonu, od jego wielkości zależy więc nie tylko liczba lamp, ale również ich wzornictwo oraz sposób, w jaki są one rozmieszczone.

Lampy do salonuGdy mamy do czynienia z niewielkim salonem, naturalne wydaje się dążenie do jego optycznego powiększenia. Pozwala to nie tylko na podkreślenie wybranych miejsc, ale również na ukrycie jego wad. Tu warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje skierowanie światła tak na sufit, jak i na kolejne elementy dekoracyjne. Dobrym pomysłem są w takim wypadku wbudowane oraz zawieszane oprawy sufitowe zwłaszcza, jeśli dają mocne światło. Każda z nich może sprawić, że salon będzie się wydawał wyższy. Problemem nie musi być również optyczne wydłużenie salonu. Jeśli zmagamy się z tym problemem, warto oświetlić podziały ścian. Chcąc poszerzyć salon musimy z kolei koncentrować się na kierowaniu intensywnego światła na dłuższe ściany, w czym mogą nam pomóc tak reflektory, jak i kinkiety.

Gdy salon jest wąski, światło może być umieszczone w ukrytych wnękach, gdy zaś nie dysponujemy nimi, warto pomyśleć o podświetleniu półek albo obrazów. Osoby, które obawiają się, że ich niewielki salon jest zbyt ciężki, powinny zainteresować się lampami wykonanymi z przeźroczystego szkła. Powinniśmy mieć na uwadze to, że salon można zmieniać stosując odpowiednią kolorystykę i tak salon wydaje się większy, jeśli zachowujemy faktury jasne i lśniące oraz jasne kolory. Ci ciekawe, gdy salon jest utrzymany w pogodnych barwach, jego intensywne oświetlenie wcale nie jest konieczne.