single

Zalety wiat garażowych - przeczytaj zanim kupisz

Wiaty garażowe to konstrukcje drewniane, które są alternatywą dla garaży murowanych czy blaszanych. Jedni ludzie są nimi zafascynowani i bardzo zadowoleni z korzystania z nich, a inni wręcz przeciwnie - nie rozumieją sensu stawiania drewnianych wiat garażowych. Powyższa zależność jasno pokazuje, że wiaty garażowe mogą się sprawdzać lub nie, w zależności od potrzeb, budżetu i np. warunków atmosferycznych. W tym artykule skupimy się na zaletach drewnianych wiat garażowych, abyś mógł lub mogła ocenić, czy trafiają one do Ciebie i czy drewniana wiata garażowa to coś, co może przydać się w przyszłości. 

Podstawowym i oczywistym zastosowaniem wiat garażowych jest miejsce parkingowe. Jeśli posiadasz dom i samochód, to możesz postawić garaż murowany, ale możesz też wybrać inną opcję np. drewnianą wiatę garażową. Ich pierwszą i najważniejszą zaletą jest ich duża dostępność i łatwość w postawieniu.

Pierwszy aspekt, czyli łatwa dostępność, wyraża się w tym, że jest w Polsce wiele tartaków, np. tartakdebina.pl, które pośród rozmaitych usług stolarskich posiadają także konstrukcje drewniane, np. wiaty garażowe czy drewniane altany. Bez problemu możesz zatem znaleźć wiatę dla siebie - dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Drugi aspekt, czyli łatwość w postawieniu oznacza brak formalności i zgód administracyjnych. W przeciwieństwie do murowanego garażu, na zbudowanie i postawienie drewnianej wiaty garażowej nie musisz mieć oficjalnego pozwolenia, a czasami nawet nie musisz informować żadnego urzędu o chęci postawienia wiaty! Pamiętaj jednak, że jest jeden warunek: wiata garażowa nie może znaleźć się w okolicy podobnej budowli małej architektury w promieniu 500 m. 

Kolejną zaletą wiaty garażowej jest niski koszt montażu. Oczywiście “niski koszt” jest terminem relatywnym i dla każdego oznacza coś innego, jednak ze wszystkich możliwości zadaszenia samochodu pod domem, wiata garażowa z pewnością jest najtańsza. Omijasz nie tylko koszty związane z postawieniem klasycznego garażu (okna, brama, alarm, podjazd) , ale oszczędzasz też mnóstwo czasu: na budowę i uzyskanie niezbędnych zgód. 

Wiaty Garażowe

Nie można zapomnieć też o estetyce konstrukcji drewnianych takich jak wiaty garażowe. O ile nie oferują one pełnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi takimi jak np. wiatr czy temperatura, to jednak wyglądają znakomicie. Drewno już dawno wróciło do łask, jako łącznik przeszłości z przyszłością. Z drewna budowano rzeczy już setki, a nawet tysiące lat temu, a obecnie jest to naturalny składnik, znakomicie wpisujący się w eko-trend XXI wieku. Drewno świetnie pasuje do klasycznej i nowoczesnej deweloperki.

Podsumowując: jeśli chcesz zadaszyć swoje auto i szukasz budżetowego, stylowego, ekologicznego i uniwersalnego rozwiązania, to drewniana wiata garażowa powinna być Twoim wyborem. Upewnij się jednak, że kwalifikuje się ona jako budowla małej architektury i nie znajduje się w odległości 500m od podobnej budowli, żebyś nie naraził się na nieprzewidziane działania administracyjne. 

Artykuł partnera