single

Popularne style w kuchni

Możemy urządzić kuchnię minimalistyczną i sterylną jak laboratorium, lub przytulną jak dom góralski, a może prowansalską, pachnącą lawendą, lub rustykalną z warkoczem czosnku. O stylu naszej kuchni zadecydują nasze gusta, upodobania i nasz portfel. Nieważne, że wnętrze nam się nie podoba. Ważne, żeby było praktyczne i wygodne.

Minęły już czasy, kiedy kuchnia była miejscem do gotowania, a resztę życia załatwiało się w pokoju gościnnym. Teraz kuchnia to centrum dowodzenia, gdzie goście mogą biesiadować, a życie domowe koncentruje się. Przekształcenie małych, źle zaprojektowanych pomieszczeń w piękne i ciekawe wnętrza odniosło sukces. Połączenie kuchni z pokojem może sprawić, że będzie on optycznie większy i bardziej atrakcyjny. Łatwo jest w niej dostrzec naszych gości i członków rodziny, a także daje nam możliwość pochwalenia się jej wystrojem. Jest to dla wielu osób rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Bez względu na to czy jest oddzielna czy łączona, nowoczesna kuchnia może być urządzona w dowolny sposób i nie powinno być z tym żadnych problemów.

Istnieje wiele możliwości, jeśli chodzi o meble kuchenne, sprzęt i akcesoria. Nie musimy się martwić o znalezienie odpowiedniego elementu czy dopasowanie koloru. Tak naprawdę grozi nam kuchenny zawrót głowy. Wystarczy zdecydować się na swoje upodobania, a następnie zobaczyć, czego oczekujemy. Może to być kuchnia minimalistyczna, industrialna, angielska czy skandynawska. Powinniśmy czuć się szczęśliwi w naszej kuchni.

Industrialna, sterylna, nowoczesna

Stal, szkło, proste szafki, elegancja i brak zbędnych przedmiotów - tak można opisać nowoczesną, industrialną kuchnię. Bardziej przypomina babciną spiżarnię niż sterylne laboratorium. Jest prosta, z przeszklonymi szafkami, podświetlanymi półkami i drewnianymi lub fornirowanymi szafkami. Do takich wnętrz najlepsze są niskie meble o prostych formach. Kuchnia nie jest zabudowana szafkami sięgającymi sufitu. Częstą praktyką jest łączenie elementów stalowych z meblami wykonanymi z jasnego drewna. Na ścianach trudno jest znaleźć tradycyjne płytki. Zamiast nich spotykamy stal, panele szklane lub gołe cegły, które często pomalowane są białą farbą. W tej kuchni dominują szarości, brązy, beże i beże. Do gotowania na wyspie służy stalowy okap. Mamy mobilne szafki na kółkach, którymi możemy się otaczać. Ten styl jest również minimalistyczny.

Wyznajemy zasadę, że im więcej tym weselej. Dlatego preferujemy geometryczne kształty i kąty proste w urządzeniach AGD. Bibeloty są w tej kuchni niedopuszczalne, bo mogą wprowadzić chaos. Kuchnię laboratoryjną można uczynić bardziej przyjazną, dodając do niej element kolorystyczny, np. malując jedną ze ścian na pomarańczowo lub instalując zieloną lodówkę. Kuchnia ta jest popularna wśród młodych małżeństw, które często nie mają dzieci, oraz ludzi, którzy wolą być gośćmi w domu. Wolą oni gotować w kuchni wodę na herbatę, niż robić pulpety z sosem pomidorowym.

Moździerze i młynki - rustykalne

Choć kuchnie laboratoryjne są piękne i atrakcyjne, wolimy miejsca bardziej komfortowe i domowe. Wśród tradycyjnych kuchni wyróżnia się styl rustykalny. Ma on przywodzić na myśl wiejskie wnętrza. Nie znajdziemy tu stali i betonu, ale gliniane moździerze, dzbanki i inne proste meble. Wiszące warkocze czosnku i cebuli. Ta kuchnia wypełniona jest dodatkami i bibelotami. Na stole leżą koronkowe serwetki, a w oknach wiszą ozdobne firanki. Ciepła dodają drewniane meble z listwami, gzymsami i okuciami. Niezbędne są witraże, ażurowe szafki oraz duży stół i krzesła. Meble mogą być malowane, przecierane lub ługowane, albo bejcowane. Blaty mogą być wykonane z drewna, płytek lub marmuru. Znajdują się tu sprzęty gospodarstwa domowego w starym stylu. Uroku wnętrzu dodaje stary zegar ścienny, który został znaleziony na strychu dziadka.

Góralska kuchnia ma wygrawerowane serce

Częstym elementem stylu góralskiego jest motyw góralskiego flisu lub ostu, albo zwykłego serca. Można go znaleźć na meblach, stołach i krzesłach, szafach, półkach, kredensach oraz drewnianych łyżkach, deskach, a także haftowanych firankach, serwetkach i deskach. Drewniane meble, stołki, skrzynie i ławy obite kożuchem są kluczowymi elementami tworzącymi klimat wnętrza. Pod sufitem podwieszane są belki, a na podłodze układane są deski.

Jak stworzyć kuchnię w stylu amerykańskim? Dowiedz się więcej na https://ccglublin.pl/plytki-kuchenne/rmfl/jak-stworzyc-kuchnie-w-stylu-amerykanskim.html

kuchnia

W stylu angielskim

Kuchnie w stylu angielskim posiadają szafki w kolorze białym, waniliowym i seledynowym z delikatnie frezowanymi frontami. Do wykończenia mebli używa się masywnych listew. Większość blatów wykonana jest z naturalnych materiałów, takich jak twarde drewno, woskowane i lakierowane, oraz dowolny rodzaj kamienia, najlepiej ciemnego. W takiej kuchni buduje się tzw. wyspę. Stosuje się ciężkie, przeszklone szafki. Materiały, które doskonale uzupełniają kuchnię angielską to mosiądz, wiklina i inne przedmioty mające wyglądać na stare. Kuchnia nie powinna być przeładowana dodatkami i musi być prosta. Ten styl świetnie nadaje się do dużych pomieszczeń.

Motywy lawendy i oliwki to kuchnia prowansalska

W kuchniach prowansalskich dominują jasne kolory. Dzięki temu przypominają one bardziej kuchnię angielską. Na obrusach, bibelotach i garnkach pojawia się wszechobecny motyw lawendy. Jasne meble kuchenne wykonane są z drewna i fornirowane motywem oliwki, lawendy lub jednym i drugim. Do wyboru są również dopasowane kamienne blaty lub płytki z drewnianymi krawędziami. Kuchnie prowansalskie mogą również zawierać ściany z cegły lub tynku strukturalnego. Pomiędzy szafkami preferowane są solidne płytki ceramiczne. Udekoruj swoją kuchnię wiklinowymi koszami lub ceramicznymi doniczkami z lawendą lub innymi ziołami.

Surowa, praktyczna kuchnia skandynawska

Jasne, często białe, meble to znak rozpoznawczy tej kuchni. Szafki są proste, funkcjonalne i pozbawione zdobień. Nie znajdziemy tu ozdobnych listew czy ażurowych frontów. Podłoga powinna być wykonana z drewna i bielona. Większość mebli wykonana jest z jesionu, klonu i sosny. Są też ściany w kolorze białym, beżowym lub ecru. Taką chłodną kuchnię można ożywić dodając cieplejsze akcenty. Akcesoria dekoracyjne, ceramika i kolorowe szkło to dobre opcje. Taka kuchnia jest prosta, elegancka i wygodna. Nie może być przeładowana bibelotami, jak w kuchni rustykalnej czy rustykalnej. Nie ma tu miejsca na bałagan, nadmiar czy niepotrzebne przedmioty. Bawełniana żaluzja lub roleta może zastąpić drogie zasłony lub firanki.

W stylu glamour

Styl glamour definiowany jest przez przepych, blichtr i luksus. Nie zawsze jest on prawdziwy, ale często udawany. Kinkiety, lampy ścienne, złocenia i bogate ornamenty to wszystko przykłady tego stylu glamour. W tym stylu mile widziane są błyszczące okucia i metalowe akcesoria, fronty o wysokim połysku i błyszczące fronty. Ważna jest gra świateł, ponieważ to właśnie oświetlenie najlepiej podkreśla blask bibelotów.

Styl pop

Styl pop definiują odważne, żywe kolory, które są zestawiane ze sobą na różne sposoby. Jest to odważna i często artystyczna kuchnia dla kreatywnych osób. Generalnie można trzymać się zasady, że wszystko jest dozwolone.