single

Jak dbać o hibiskus ogrodowy?

Hibiskus ogrodowy, znany też w wielu regionach jako róża chińska, rzeczywiście pochodzi z Chin oraz Tajwanu. Jego znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim kwiaty i trudno nie zgodzić się z tym, że nie są one wcale mniej atrakcyjne od kwiatów róży.

W Indiach oraz Chinach hibiskus może osiągać nawet formy drzewiaste, w Polsce jest jednak przede wszystkim bezkolczastym drzewem, choć potrafi osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Tym, co sprawia, że budzi tak duże zainteresowanie wśród ogrodników, są przede wszystkim okazałe kwiaty, które przybierają kolor biały, różowy, niebieski, pomarańczowy, a nawet fioletowy. Pięknie prezentują się także błyszczące, ciemnozielone liście i również one sprawiają, że choć hibiskus jest trudny w uprawie, wcale nie brakuje osób, które decydują się na wzięcie tego wyzwania na swoje barki. Jako roślina o tropikalnym pochodzeniu hibiskus potrzebuje sporo słońca, nic więc dziwnego, że w Polsce uprawia się go przede wszystkim w cieplejszych częściach kraju.

Pielęgnacja hibiskusa ogrodowegoUprawa

Hibiskus powinien zajmować stanowiska nie tylko słoneczne, ale i takie, które zapewnią mu ochronę przed wiatrem. Do gruntu należy go wsadzać już po przymrozkach, jeśli zaś mamy do czynienia z odmianą trzymana w doniczce, dobrym pomysłem może okazać się umieszczenie jej w szklarni. Także gleba ma duży wpływ na to, jak postępuje rozwój rośliny, zaleca się więc, aby była żyzna, bogata w próchnicę i charakteryzowała się odczynem zasadowym lub lekko kwaśnym. Nie bez znaczenia jest także powietrze, którego wilgotność powinna być utrzymywana na odpowiednim poziomie.

Jeśli więc hibiskus trafi do naszego domu, najlepiej zawiesić na kaloryferze nawilżacz powietrza. Ciekawym pomysłem może być też regularne zraszanie rośliny wodą, choć warto robić to w sposób minimalizujący ryzyko namoczenia kwiatów. Wilgotne pąki szybko opadają, może się więc okazać, że przesadne nawilżanie spowoduje większe straty niż jego brak.

Róża chińskaRównież gleba, w której znajduje się roślina, powinna być regularnie nawadniana, należy jednak pamiętać o tym, że roślina nie reaguje najlepiej na wilgotne podłoże, z nawadnianiem nie powinno się więc przesadzać. Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, a do tego pielęgnacja przebiega prawidłowo, możemy liczyć na kwiaty pojawiające się w lipcu i utrzymujące się nawet do końca września. Ponieważ jest to okres, w którym wiele innych roślin już nie kwitnie, mamy do czynienia z dużą zaletą hibiskusa.

Pielęgnacja

Kolejną niespodzianką, która może zaskoczyć początkujących hodowców jest to, że sama roślina kwitnie dość obficie. Gdy więc dochodzi do zawiązywania pąków, warto pomóc o zastosowaniu dodatkowego wspomagania nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących. Hibiskus ogrodowy nie przepada za przymrozkami, zimą powinien być więc okrywany. W tym celu znakomicie sprawdza się siano, choć skuteczne okazują się także gałęzie należące do drzew iglastych. Na liście niezbędnych do wykonania zabiegów znajduje się także przycinanie. Wiosną wskazane jest choćby przycinanie młodych pędów, zabieg taki przyczynia się bowiem do charakterystycznego dla rośliny bardziej intensywnego wzrostu.