single

Lampy LED do roślin - jak je wybrać?

Lampy LED stosowane w uprawie roślin pozwalają zwiększyć plony, poprawić kwitnienie oraz zwalczyć niektóre rodzaje szkodników. Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia są one najbardziej ekonomiczne w codziennym doświetlaniu. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze na własne potrzeby? Podpowiadamy.

Jaki kolor lampy LED wybrać dla roślin?

W ofercie rynkowej znajdziemy lampy LED do roślin, które charakteryzują się różnymi barwami świecenia. Jednak najpopularniejsze jest światło niebieskie i czerwone. Te dwa rodzaje lamp nadają się do praktycznie każdego rodzaju upraw. Niebieski kolor lamp LED działa korzystnie głównie na duże rośliny liściaste. Wspomaga ich kwitnienie, wpływa na lepszy rozwój łodyg i poprawia grubość liści, a także pobudza do szybszego wzrostu.

Czerwony kolor lamp ledowych stosuje się najczęściej w momencie kiełkowania oraz w okresie kwitnienia roślin. Na szeroką skalę stosuje się tą barwę w przypadku kwiatów ozdobnych, które szybciej rozwijają swoje pąki. Wśród korzyści tego koloru światła należy także wymienić lepszą produkcję nasion.

W ofercie sklepów można także dostać inne rodzaje lamp, które wytwarzają inny rodzaj spektrum świetlnego. Zwykle jednak nie stosuje się ich w uprawach, ale głównie do podświetlenia szklarni podczas wykonywania prac i zabiegów pielęgnacyjnych. Mowa tutaj głównie o barwie białej oraz zielonej, która jest prawie w całości nieprzyswajana przez rośliny. Dla celów zdrowotnych roślin, w przypadku walki ze szkodnikami, hodowcy sięgają po lampy LED wytwarzające barwę ultrafioletową. Stosuje się także podczerwień, która działa wspomagająco w kuracji kolorem czerwonym i przydaje się zwłaszcza w przypadku bardzo słabych okazów roślin. Pobudza je do efektywniejszego wzrostu.

Na co zwrócić uwagę wybierając lampę LED dla roślin?

Wybierając lampy LED należy wybrać model dostosowany do potrzeb konkretnych roślin. Na przykład aloesy i hibiskusy potrzebują dużo mocnego światła, więc należy wybrać model o większej mocy lumenów. Standardowe zapotrzebowanie na światło mają między innymi monstery oraz figowce. Dla nich wystarczy około 4000 lumenów. Są także rośliny cieniolubne, takie jak na przykład skrzydłokwiaty. Preferują oświetlenie do maksymalnie 1000 lumenów.

Dlaczego warto wybrać lampy LED w hodowli roślin?

Lampy LED to najpopularniejszy rodzaj doświetlania stosowany zarówno w prywatnej hodowli roślin, jak i tej do celów przemysłowych. Charakteryzują się znaczną energooszczędnością, łatwością w instalacji oraz w sklepach znajdziemy ich bardzo szeroki wybór. Są to także produkty dość tanie, więc bez trudu zakupimy takie, które będą nam odpowiadać ceną i parametrami.

Artykuł partnera