single

Jakie właściwości lecznicze posiada żyworódka?

Choć trudno jest mówić o żyworódce mając na uwadze to, że mamy do czynienia z wieloma gatunkami tej rośliny, nie można zapominać o tym, że przynajmniej kilka z nich charakteryzuje się właściwościami leczniczymi. Jak zatem działają preparaty, które wykorzystują żyworódkę i w jakich okolicznościach najlepiej jest po nie sięgać?

Sama żyworódka jest zaliczana do rodziny gruboszowatych i obecnie można wymienić nawet 130 jej gatunków. Zdecydowana większość z nich rozwija się w klimacie ciepłym, w tym choćby w tropikalnej Afryce oraz Ameryce, nic więc dziwnego, że uprawa żyworódki w Polsce jest możliwa jedynie w mieszkaniach. Lokalnym hodowcom wydaje się zresztą to wcale nie przeszkadzać w jakiś szczególny sposób.

Żyworódka – roślina lecznicza: właściwości

Roślina jest wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że posiada atrakcyjne wizualnie kwiaty oraz liście, coraz więcej mówi się jednak również o jej właściwościach prozdrowotnych. Tu na pierwszy plan wysuwa się kalanchoe pierzaste znane też jako żyworódka pierzasta. Jej właściwości lecznicze oraz skład chemiczny nadal stanowią przedmiot badań, na podkreślenie zasługuje jednak to, że wiemy na ten temat coraz więcej. Mięsiste tkanki rośliny zwracają uwagę przede wszystkim dlatego, że odznaczają się wysoką zawartością witamin, w tym zwłaszcza witaminy C.

Uprawa żyworódki

Pojawiają się w nich jednak również sole mineralne, kwasy tłuszczowe oraz flawonoidy. Wszystko to sprawia, że sok z żyworódki jest nam w stanie zaimponować właściwościami antybakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwzapalnymi oraz przeciwwirusowymi. Ma też działanie regenerujące, ściągające, a nawet lekko znieczulające. Wśród preparatów, jakie się z niego pozyskuje, wymienia się choćby maceraty i wyciągi, choć spore grono zwolenników posiada także sam surowy sok.

Wykorzystuje się je przede wszystkim w procesie leczenia chorób skóry, w tym zarówno trądziku, jak i owrzodzeń i grzybic – nawet w ich złożonej postaci. Nie bez znaczenia są też właściwości przeciwzapalne, regenerujące i powlekające rośliny, te bowiem pomagają w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej gardła oraz jamy ustnej. Żyworódka może być też nieoceniona wówczas, gdy zależy nam na złagodzeniu objawów nieżytu żołądka oraz wówczas, gdy pojawia się konieczność leczenia wrzodów atakujących układ pokarmowy.

Żyworódka do pielęgnacji skóry

Ponieważ żyworódka ma właściwości regeneracyjne, często jest wykorzystywana do pielęgnacji skóry. Ma odżywcze, ściągające i nawilżające działanie, pozwala przy tym na szybszą regenerację drobnych jej uszkodzeń.

Domowy preparat z żyworódki

Jeśli nie chcemy szukać preparatów z wykorzystaniem żyworódki w drogeriach oraz aptekach, możemy przygotować je samodzielnie. Najlepiej wykorzystywać w tym celu świeże, zdrowe liście z domowej uprawy. One same mogą być wykorzystywane jako okładu, jeśli tylko natniemy ich skórkę od spodu, a je same przyłożymy bezpośrednio na chore miejsce. Można jednak również zmiksować je, przetrzeć przez sito i pić.