single

Jakie rośliny należy oświetlać w ogrodzie?

Jak prawidłowo wyeksponować rośliny w ogrodzie? Jakie są najlepsze lampy ogrodowe? Czym się od siebie różnią? Które lampy najlepiej oświetlają drzewa, a które mniejsze rośliny? To wszystko znajdziesz tutaj!

Oświetlenie ogrodowe

Dwie główne funkcje oświetlenia ogrodowego to bezpieczeństwo i dekoracja. Chociaż indywidualne preferencje określą rodzaj wybranej lampy ogrodowej, ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawy. Ogród może być oświetlony w nocy, aby dodać poczucie spokoju i piękna. Odpowiednie oprawy mogą podkreślić niektóre elementy elewacji, a także małą architekturę ogrodową (podświetlając na przykład oczko wodne lub pawilon) Ogród można oświetlić za pomocą opraw, aby stworzyć magiczną atmosferę.

Odpowiednie oświetlenie ogrodu i roślin zwiększy bezpieczeństwo podczas poruszania się po posesji. Można uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak potknięcie się czy podrapanie przez gałęzie lub drzewa. Oświetlenie stosuje się w pobliżu chodników, podjazdów, ścieżek i drzwi. Można na przykład zastosować pojedyncze lampy solarne w ziemi lub w pojemnikach. Można też zastosować zasilane elektrycznie słupy oświetleniowe umieszczone w równych odstępach przy alejkach. Na podjeździe do garażu można zainstalować oprawy napowietrzne. Rzucają one wiązkę światła w górę i zapewniają dobre oświetlenie podczas jazdy samochodem.

Oświetlenie roślin i innych elementów w ogrodzie może zwiększyć bezpieczeństwo podczas poruszania się po domu. Czujniki wykrywają ruch i automatycznie uruchamiają oświetlenie. Światło, które nagle pada na ciemny ogród, można wykorzystać do odstraszenia intruzów. Jakie jeszcze informacje na temat oświetlenia z czujnikiem ruchu warto znać?

 • Naświetlacze te emitują silny strumień świetlny i są wykonane z naświetlaczy LED.
 • Montuje się je najczęściej na elewacji, przy bramie garażowej i przy ogrodzeniu.
 • Czujnik ruchu może być umieszczony w innym miejscu niż lampa. Czujnik może być umieszczony w miejscu nienadzorowanym, np. między drzewami.

Oświetlenie w ogrodzie: lampy na podjazd lub elewację domu

Poświęćmy chwilę na oświetlenie elewacji naszego domu. Kinkiety elewacyjne i małe reflektory ogrodowe to najczęściej stosowane tutaj narzędzia. Można je również wykorzystać do oświetlenia wejścia do domu, balkonu oraz tarasu. Aby uzyskać mocne oświetlenie w domu, dobrze jest umieścić reflektory punktowe wzdłuż ściany. Mogą one pełnić funkcję ozdobną, a wiązkę światła z reflektora można skierować na wszelkie pobliskie drzewa lub krzewy, tworząc niepowtarzalny efekt iluminacji. Do oświetlenia otoczenia domu można wykorzystać oprawy wpuszczane. Oprawy te znajdują się w podsufitce. Należy pamiętać, że oprawy powinny być dopasowane do stylu domu. Ciepłe, miękkie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w przypadku architektury retro i klasycznej. Natomiast chłodne, jasne światło sprawdzi się w przypadku nowoczesnych ogrodów.

Jakie są fakty na temat lamp najazdowych? Można je spotkać zarówno na drogach dojazdowych do garaży, jak i na chodnikach. Często wyposażone są w żarówki LED, dzięki czemu zużywają bardzo mało energii. Oto kilka dodatkowych szczegółów na temat opraw podjazdowych.

 • Stal nierdzewna i inne metale to najlepsze materiały na lampy podjazdowe.
 • Zaleca się stosowanie lamp o klasie szczelności IP67. Lampy te są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, chronią przed ciałami obcymi (na przykład kurzem) i wodą (do jednego metra głębokości).
 • Oprawy najazdowe są odporne na nacisk do 2000kg.

Więcej praktycznych porad dotyczących ogrodu znajdziesz wchodząc na dangarden.pl

Oświetlenie w ogrodzie - oświetlenie punktowe czy rozproszone?

W zależności od efektu wizualnego, jaki chcemy osiągnąć, we wnętrzach można zastosować różne poziomy rozproszenia światła. Główne oświetlenie, które znajduje się na środku, ma za zadanie rozjaśnić całą przestrzeń. Natomiast pojedyncze, mniejsze oprawy o skoncentrowanym świetle służą do oświetlania konkretnych elementów i stref. Na przykład kącik z telewizorem, miejsce do pracy, fotel do czytania czy wyjątkowy obraz na ścianie. Ta sama zasada dotyczy oświetlenia ogrodu. Ogród musi mieć rozproszone światło, szczególnie w miejscach, gdzie przebiegają szlaki, np. przy alejkach, wzdłuż ścieżek czy w pobliżu schodów. Lampy stojące z kloszami rozproszą światło wokół żywopłotu lub innej roślinności, która znajduje się wzdłuż ścieżek ogrodowych. Takie oświetlenie pozwoli nam z daleka dostrzec zarys ścieżek łączących nasze ogrody, a także typowe elementy małej architektury ogrodowej, takie jak zarys i kształt drzew i krzewów.

Oprawa emitująca wiązkę skupionego światła służy zupełnie innym celom. Jeśli odpowiednio dobierzemy oświetlenie, możemy oświetlić rośliny dekoracyjnie. Dotyczy to zwłaszcza okazów o nietypowo ukształtowanych łodygach i pięknych liściach. Lampa ogrodowa z reflektorem powinna być wykorzystywana nie tylko do oświetlania roślin, ale także małych przedmiotów ogrodowych. Można je na przykład zamontować z zamiarem podświetlenia fontanny ogrodowej, ściany lub rzeźby. Takie oświetlenie pozwala na regulację kąta i natężenia światła, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Lampy zewnętrzne LED zasilane przez panele słoneczne to najczęściej spotykany rodzaj oświetlenia zewnętrznego.

Solarna lampka ogrodowa

Oświetlenie roślin na podwórku

Podświetlanie drzew to jeden ze sposobów na stworzenie bajkowej scenerii w ogrodzie. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz wysokie drzewa w swoim ogrodzie. Lampę można skierować bezpośrednio na drzewo, rzucając na nie swoje światło. Dzięki temu wydobędziemy drzewo z tła i podkreślimy jego ciekawą formę (może to być ozdobny liść, nietypowy rysunek kory lub efektowny kształt). Dobrym pomysłem jest również takie skierowanie lamp, aby tworzyły one cienie za drzewem. Świetnie wyglądają też girlandy (lampki), które zawiesza się na gałęziach i liściach roślin. Niezależnie od tego, jakie oświetlenie zastosujemy do drzew, krzewów i innych roślin w naszym ogrodzie, możemy być pewni, że stworzy ono relaksującą atmosferę przed naszym domem. Jakich lamp użyć do oświetlenia ścieżek i roślin w ogrodzie?

 • Lampy wpuszczane w ziemię (wpuszczane lampy do oczka wodnego)
 • Lampy na słupie (w tym reflektory punktowe)
 • Oprawy przenośne,
 • Girlandy z lampami LED

Przy wyborze oświetlenia do podświetlenia drzew, krzewów i elementów małej architektury ogrodowej weźmiemy pod uwagę kilka czynników. Należą do nich: zamierzony efekt, układ ogrodu, jego wielkość oraz dostęp do instalacji elektrycznej. Wiele osób woli oświetlać rośliny w ogrodzie za pomocą reflektorów punktowych. Wymaga to nieco więcej dyskusji. Ze względu na łatwość montażu, reflektory punktowe są praktycznym i sprawdzonym rozwiązaniem do oświetlania poszczególnych roślin i dekoracji ogrodowych. Lampy ogrodowe wymagają specjalnego przygotowania terenu. Aby latarnie i słupki były stabilne, trzeba je wzmocnić, a oczka wodne muszą mieć wykopane dołki. A ogrodowe reflektory punktowe?

 • Reflektory napędzane (reflektory ogrodowe) są po prostu wbijane w ziemię za pomocą szpikulca. W razie potrzeby można je łatwo obracać i zmieniać ich położenie.
 • Reflektorami możemy oświetlić drzewa, krzewy, elementy krajobrazu, a nawet huśtawki.
 • Reflektory ogrodowe mogą służyć do oświetlenia ogrodu, ale pełnią też funkcję praktyczną: odpowiednio umieszczone oświetlą podjazd z przodu i ogrodową alejkę.

Lampy ogrodowe LED

Producenci oferują więcej możliwości dekoracyjnego oświetlenia niewielkich konstrukcji, drzew i roślin za pomocą nowoczesnych opraw lamp, zarówno zasilanych sieciowo, jak i solarnie. To zasługa energooszczędnych i wydajnych lamp LED, które świetnie sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Lampy solarne LED świetnie nadają się do oświetlenia ogrodu. Są też bardzo łatwe do założenia, wystarczy je tylko wbić na miejsce. Można je wykorzystać w ogrodzie wbijając w ziemię lub do oświetlenia balkonu czy tarasu za pomocą szpikulca.

Jakie są inne rzeczy, które powinieneś wiedzieć o lampach ogrodowych LED. Oprawy zewnętrzne, które są podłączone do systemu oświetleniowego zasilanego prądem lub niskim napięciem, oferują więcej opcji projektowych, dając nam możliwość kolorowego podświetlenia roślin. W oprawach można umieścić żarówki, które emitują światło w jednym z sześciu kolorów (kolor można zmienić w dowolnym momencie). Pilot pozwala na automatyczną zmianę kolorów i przejścia między nimi. Lampy ogrodowe LED są bezpieczniejsze i bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki.