single

Jakie oświetlenie zamontować w loftowym wnętrzu?

Loftem nazywamy lokal poprzemysłowy, który został dostosowany do celów mieszkalnych. Niektóre wnętrza są jednak jedynie stylizowane na industrialne. Aby robiły bardziej surowe wrażenie, powinny zostać wyposażone meble i dodatki w fabrycznym stylu. Tym, co najbardziej kojarzy się z loftowym wnętrzem, jest oczywiście ceglana ściana. Aby jednak podkreślić jej fakturę i stworzyć właściwą atmosferę, należy zainwestować w odpowiedni system oświetlenia. Jakie lampy, żyrandole i kinkiety sprawdzą się w tak trudnej przestrzeni?

Lampy wiszące i sufitowe

W amerykańskich fabrykach pierwszej połowy XX wieku nie wykorzystywano raczej bogato zdobionych żyrandoli. Oświetlenie wykorzystywane do pracy miało być raczej niezawodne niż piękne. W związku z tym lampy, jakie znamy ze starych fabrycznych zdjęć są często przymocowane do sufitu w kilku punktach i zawierają więcej niż jedną oprawę.

Tej zasady nie musimy oczywiście przestrzegać w mieszkaniach, ale używane w loftowych pomieszczeniach oświetlenie sufitowe nawiązuje do surowego stylu. Część wykorzystywanych współcześnie wzorów to już właściwie wariacje na temat tradycyjnych, fabrycznych systemów oświetleniowych. Jeśli jednak chcemy uzyskać efekt najbliższy oryginalnym wzorcom, warto zdecydować się na model lampy, który eksponuje żarówkę (byłoby dobrze, gdyby i ona była w stylu retro).   

Kinkiety

Aby dostatecznie doświetlić pomieszczenie, zwykle nie wystarczą lampy zawieszone przy suficie. Strategiczne miejsca powinniśmy rozjaśnić przy pomocy żarówek umieszczonych na ścianach. Rozmieszczając je w odpowiedni sposób możemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Jakie kinkiety sprawdzą się w industrialnej przestrzeni? Najlepiej będą się w niej prezentować wzory w stylu retro, nawiązujące do rozwiązań sprzed około stu lat. 

Lampy stojące

Uzupełnieniem naszego tworzącego fabryczną atmosferę systemu oświetlenia powinny być lampy stojące. Ich oczywistą zaletą jest mobilność. Daje nam ona możliwość modyfikacji nawet najbardziej przemyślanej konfiguracji. Możemy za jej pomocą manipulować atmosferą, ale i doświetlać miejsce służące nam do pracy. 

W przypadku loftowej stylistyki podstawowym materiałem jest metal. Najbardziej kojarzy się on z fabrycznym środowiskiem, w którym trwałość i praktyczność brałą górę nad wyglądem. Paradoksalnie to właśnie aspekt wizualny współcześnie ma dużo większą wagę. Funkcjonalny design zyskał sobie uznanie dzięki wykorzystaniu minimalnych środków wyrazu.

Jeśli Twoje mieszkanie można zaadoptować do fabrycznej estetyki, a Ty chcesz być na bieżąco z trendami, zadbaj o efektowne oświetlenie! Ciekawe propozycje odnajdziesz na https://elampki.pl/.

 

Materiał partnera zewnętrznego